Lidská těla v těch nejroztodivnějších pozicích, zbavena kůže a svalstva zaujmou již od úterý příštího týdne návštěvníky nákupního centra Olympia. Agentura Glanc, která výstavu Bodies Revealed pořádá, Brňanům představí přes dvě stě exponátů reálných vypreparovaných těl pocházejících z Číny.

„Tento projekt je jakýmsi pokračováním výstavy Bodies, která byla před dvěma roky v Praze. V Olympii návštěvníci uvidí několik celých, speciální metodou konzervovaných lidských těl a několik desítek dalších exponátů. Celkem jich bude okolo dvou set,“ uvedl Aleš Hrbek z agentury Glanc, která výstavu spolupořádá. Po výstavách Tutanchamon a Da Vinci v heršpické Titanic Hall tak nejen Brňanům nabídne další netradičně pojatou expozici.

Šokující realita

Výstava Bodies Revealed, kterou v těchto dnech instaluje tým několika desítek odborníků, provede návštěvníky všech generací nejen galeriemi s podrobnými pohledy na kosterní, svalový, reprodukční a respirační systém, ale přiblíží i ostatní tělesné orgány.

„Spousta objektů je vypreparována z těl v atletických pozicích, tak, aby bylo možné rozpoznat, jak orgány fungují v každodenním životě. Upozorňujeme i na poškození orgánů způsobované přejídáním nebo nedostatkem cvičení,“ přiblížil uspořádání výstavy Petr Novák z agentury Live Nation. Autoři světově proslulého projektu nezapomněli ani na kuřáky. Ti mohou své svědomí zpytovat u zčernalých plic milovníků cigaret v porovnání s plícemi zdravého člověka. „Je to opravdu působivé a překoná to všechny ilustrace v knížkách,“ dodal Novák.

Orgány na výstavě jsou ošetřeny revoluční technikou nazvanou polymerová konzervace neboli plastinace. „Znamená to, že tkáně jsou napuštěny tekutou silikonovou hmotou, která je později impregnována a ztvrdne. Výsledkem je pogumovaný orgán konzervovaný až na úroveň buněk, na kterém je podrobně vidět každý detail,“ přiblížil postup odborníků Hrbek. Dodal, že u vzorků celého těla trvá jejich příprava déle než rok.

Poznej sám sebe

Organizátoři očekávané a pro mnohé eticky rozporuplné výstavy vyzdvihují především její naučný a výchovný rozměr.

„Vzdělávací dopad je tu nezměrný. Po staletí studovali badatelé a lékaři funkci orgánů na reálných tělech lidí a teď má tuto možnost i široká veřejnost,“ uvedl emeritní profesor anatomie a buněčné biologie Univerzity v Michiganu a ředitel výstavy Roy Glover. Výstava Bodies Revealed odhalí tajemství lidského organismu v zadní části nákupního centra Olympie.

„Tento uzavřený prostor, který má šestnáct set metrů čtverečních, jsme si zatím pronajali jen na tuto akci. Otevřeno bude až do večerních hodin a po celý den budou návštěvníkům k dispozici studenti medicíny. Ti všem zájemcům zodpoví případné otázky,“ uvedl Hrbek. Dle něj je výstava Bodies Revealed vhodná i pro děti školního věku.