Položili jeden ze základních kamenů syntezátorového popu, jsou hudební ikonou osmdesátých let, mají na svém kontě takové hity, jako je Big in Japan nebo Forever Young. Německé kvarteto Alphaville, nestárnoucí hrdinové dnešních pětatřicátníků, se sice netěší takové oblibě jako žánrově podobní Depeche Mode nebo Pet Shop Boys, přesto jsou bezesporu jednou z nejdůležitějších kapel předminulé dekády a stále mají spousty fanoušků.

Ti brněnští si můžou svoje Alphaville užít již dnes večer. Kapela v čele se zpěvákem Marianem Goldem vystoupí v hale Rondo. O naladění fanoušků před příchodem hlavních hvězd se postará Petr Muk se svým Bandem. Jeden z největších brněnských koncertů letošního roku začne v osm hodin večer.

Nestárnoucí hity

„Kapela se v České republice představila loni v prosinci na koncertě na pražském Žofíně. Letos v srpnu vystoupili na festivalu Beskydy Sound, kde atmosféru jejich vystoupení dokreslilo zatmění měsíce, které vrcholilo právě při jejich koncertu. Na brněnském koncertu sice zatmění měsíce k vidění nebude, posluchači, kteří dnes večer zavítají do Ronda, však mají možnost vrátit se do jiskrných osmdesátek, zavzpomínat si na hity svého mládí i ocenit kvality zpěvákova projevu. Ten letos v květnu oslavil své čtyřiapadesáté narozeniny,“ přiblížila brněnské vystoupení Alphaville Katka Červinková z pořádající agentury Mersey Agency.

Alphaville vznikli v roce 1982 v západním Berlíně a již od počátku byl vůdčí osobností zpěvák a autor hudby Marian Gold. Až na drobné personální změny přežila sestava do dnešní doby. Po dvou letech experimentování se přiklonili k popové hudbě, které se drží celou kariéru a která je hudebně zařazuje po bok Depeche Mode, Erasure nebo Modern Talking. Největší hit nabídli posluchačům už na svém prvním albu Forever Young z roku 1984, které obsahuje stejnojmennou notoricky známou skladbu. Na stejné desce pak posluchači najdou i druhý velký hit, písničku Big in Japan. V rychlém sledu pak následovala alba Afternoons in Utopia, The Breathtaking Blue nebo Prostitute, na němž se Alphaville přiklonili k rockovější poloze.

V současnosti chystají němečtí hitmakeři zbrusu nové album Rays on Giant. Skladby z desky, jejíž vydání muzikanti naplánovali na jaro příštího roku, zazní i na dnešním brněnském koncertě. „Rays On Giant nahrává zpěvák Marian Gold se svými spoluhráči ve studiu v Londýně společně s kanadským producentem Sebastianem Komorem. V polovině listopadu čeká album mix a mastering,“ dodala k natáčení nové desky Červinková.

Úlohy předskokana se zhostí Petr Muk se svou doprovodou kapelou. Muk si v Brně zahraje na stejném pódiu jako jeho dávné hudební vzory. Od poloviny osmdesátých let totiž působil v kapele Oceán, která byla českou odpovědí na syntezátorovou hudbu Alphaville.

„Koncert potrvá zhruba jeden a půl hodiny. Máme připravenou i speciální laserovou a světelnou show. Rondo má kapacitu šest tisíc lidí a o vstupenky je zatím velký zájem. Prodali jsme jich čtyři tisíce a v současnosti se prodávají po stovkách. Očekáváme tedy, že na Alphaville a Muka bude vyprodáno,“ řekl pořadatel Pavel Tesař z Mersey Agency.

Vyprodaná show

Vstupenky na dnešní vystoupení synthpopových legend si fanoušci mohou opatřit v Domu pánů z Lipé, v Kultu, Indies a v Brněnském kulturním centru. Prodávají se za čtyři sta padesát korun, přímo na místě v hale Rondo pak zájemci zaplatí o stopadesát korun víc. „Jsem zvědavá, co Alphaville předvedou. Znám od nich jenom Forever Young, ale na koncert se těším,“ řekla studentka Táňa Zabloudilová, která na koncert míří hlavně ze zvědavosti.