S výstavou muzeu pomáhalo hned několik významných brněnských klubů. Původně chtěl výstavu pořádat jen Veterán Automoto klub Brno, později se k němu přidaly i další.

Jedním z nich je i Veterán Praga Car Club Brno. Jeho předseda Václav Baláč popsal, proč se na výročí podílí hned několik klubů. „Výročí sice slaví jen Veterán automoto klub Brno. Většina brněnských klubů ale vznikla z něho. Měl spoustu členů, takže se začal štěpit na různé další podle zájmu. Náš se od něj oddělil před dvaadvaceti lety,“ vysvětlil Baláč.

Všechny kluby spolu ale pořád úzce spolupracují a společně se podílí i na výstavě, kterou popsala její garantka Sylvie Zouharová-Dyková. „Návštěvníci si prohlédnou nejlepší exponáty ze soukromých sbírek sběratelů. Uvidí pohromadě motocykly nejvýznamnějších předválečných značek, například Ariel, Bortin nebo populární Harley-Davidson,“ řekla garantka.

Kluby předvedou téměř šedesát motocyklů. Nejzajímavější z nich je podle Dykové motocykl India Dayton z roku 1928. Na výstavě ale úplně chybí automobily, protože je organizátoři nemohli dopravit do třetího patra, kde muzeum expozici umístilo. „Předvedeme je alespoň díky fotografiím a modelům,“ řekla garantka výstavy.

Automobily si návštěvníci prohlédnou i na promítaných filmových sestřizích z různých veteránských akcí. „Například z Jízdy do vrchu, která se každý rok organizuje v Soběšicích a navazuje na tradiční závod, který se jezdil už v roce 1924,“ připomněla garanta.

KATEŘINA SMOLOVÁ