„Ode dneška do neděle představíme třináct amerických filmů, které doposud nebyly v české distribuci, ani ve vysílání. A pokud ano, tak to bylo před hodně dlouhou dobou. Diváci se mohou těšit na velmi pestrou škálu žánrů a režisérů,“ nalákal na festival organizátor Petr Šoupal.

Spolu s Duncanem Hendym se před rokem rozhodl, že brněnskému publiku odtajní část americké produkce, která rozhodně nestojí na okraji zájmu světového publika. „Řada filmů nemá ani český název, protože skutečně nikdy nebyly českému publiku dostupné. Všechny budou ale otitulkované,“ ujistil Šoupal.

Své fantaskní autorské vize představí takoví režiséři jako Sam Peckinpah, Francis Ford Coppola, Brian De Palma, Russ Meyer či David Cronenberg. Od černobílých projekcí se filmy posunou i k barevnému filmu. Žánrově se dostane na němý horor, ironický western nebo filmy s brutální tematikou či nádechem pošetilosti.

Nechybí vášeň ani akčnost

„Přesto se v tak široké nabídce dá najít něco, co bychom mohli nazvat jako pojítko mezi všemi snímky. V každém z nich je patrná vášeň na jedné straně a akčnost na straně druhé,“ uvedl Šoupal. Název filmové prohlídky Visions of light potvrzuje cíle, které si organizátoři při výběru filmů vytkli.

„Při výběru názvu jsme zohledňovali komerčnost. Nechtěli jsme nic reklamního, a tak postupně padala jednotlivá slova, z kterých nakonec vznikl celý název. Filmy, na které se mohou zájemci přijít podívat, jsou vizionářské, proto visions. Práce kamery je ve filmu nesmírně důležitá. Chtěli jsme, aby se náš festival skládal z filmů, které jsou obrazově sdělné, propracované světelně. To vysvětluje druhou půlku názvu,“ vysvětlil Šoupal. Hlavním lákadlem má být silně provokativní titul Faster, Pussycat! Kill! Kill! od Russe Meyera. Černobílému filmu vévodí násilí, sex a vnadné striptérky. Dokonce i Quentin Tarantino nebo Jean – Luc Godard tento snímek považují za zdroj své hlavní inspirace.

„Každý film lektorsky uvede někdo z kulturních brněnských osobností. Pomůže divákům snímek zařadit do širších společenských souvislostí a zdůrazní některá estetická kritéria, na která se mohou diváci v průběhu promítání zaměřit,“ popsal Šoupal.

Již zmíněný snímek Russe Meyera uvede v sobotu dramaturg Divadla v 7 a půl Matěj T. Růžička. Pozvání na uvedení filmu přijal i básník a majitel brněnského nakladatelství Martin Reiner. V sobotu v sedm hodin večer představí film Gimme Shelter.

„Martin Reiner je skutečně velký odborník na světovou hudbu. Proto bylo skutečně na místě obrátit se na něj v případě filmu o megakoncertu Rolling Stones,“ vysvětlil organizátor. Své slovo dostane i filmový kritik Kamil Fila.

První ročník festivalu Visions of light hostil brněnský Kabinet múz. „Letos budeme promítat v kině Art, za hranice Brna se zatím nechystáme, i když do budoucna se to určitě vyloučit nedá. Momentálně jsme rádi, že se nám podařilo rozjet takový festival v Brně, a chceme, aby se skutečně jednalo o kvalitní kulturní akci. Takže se zatím soustředíme na Brno. Ale určitě bychom postupně do programu chtěli naplánovat i výjezdy do jiných měst,“ uvedl organizátor.

Na řadu přijde i pohoštění

Přestože již v dnešní době není problém sledovat téměř jakýkoliv film v pohodlí svého domova, organizátoři věří, že si lidé do kina cestu najdou. „Film je umělecké dílo a promítací plátno k němu patří. Sílu prožitku ještě znásobují ostatní lidé, sedící v kině poblíž,“ doufá Šoupal.

Možná i proto bude v sobotu a neděli pro návštěvníky Artu připraveno vinné pohoštění. Všech třináct snímků bude promítat kino Art za jednotnou cenu sedmdesát korun.

Program Kino Art, Velký sál

pátek
4. dubna
17.00 Příšerná chvíle
19.00 Zjizvená tvář – 1932
21.00 Gun Crazy
23.00 Shane

sobota 5. dubna
14.00 The Killers
16.00 Dvouproudová asfaltka
19.00 Gimme Shelter
21.00 Přineste mi hlavu Alfreda Garcii
24.00 Faster, Pussycat! Kill! Kill!

neděle 6. dubna
17.00 Videodrome
19.00 Dravé ryby
21.00 Zjizvená tvář – 1983
24.00 The Pixies

Vstupné stojí 70,– Kč, rezervace na tel. čísle 541 213 542