Křeslo mámení, Golem, nebo Prodvafone. To jsou jen některé z desítek bizarních přístrojů, které od pondělí ovládnou prostory Technického muzea v Brně. Nečekaná spojení běžných předmětů s hrou světla a zvuku, stejně jako možnost do této hry aktivně vstoupit, nabídne návštěvníkům nová výstava Play.

Pro brněnské muzeum expozici připravil výtvarník Petr Nikl, který dal dohromady sbírku objektů umístěných už dříve na jiných výstavách. „Jedním z inspiračních zdrojů pro vytvoření podobných předmětů byly mé návštěvy různých přírodopisných či technických muzeí. V roce 1996 jsem například navštívil podobné muzeum v San Franciscu, kde tamní sbírka lidem mimo jiné objasňovala, jak funguje v přírodě vodní vír. Všechno to bylo přitom podané hravou formou, lidé se mohli výstavy účastnit. To se mi tolik líbilo, že jsem se rozhodl vydat se podobným směrem,“ vysvětlil zdroj inspirace Petr Nikl.

Výstava je součástí celosvětově úspěšného projektu Orbis pictus aneb… autorů Jiřího a Radany Waldových, který se už dříve představil v různých podobách v České republice i v cizině. Kromě děl Petra Nikla nabízí také objekty dalších českých a zahraničních autorů, například Ondřeje Smeykala, Miroslav Černého nebo Milana Caise. „Expozici Play naposledy hostila pražská galerie Mánes, kde ji navštívilo více než sto tisíc zájemců. Pro Brno však Nikl tyto exponáty umístil tak, aby vyhovovaly specifickému prostoru muzea,“ přiblížila inovaci výstavy mluvčí Technického muzea v Brně Klára Havlíčková.

Exponáty jsou tak v Brně rozdělené do několika menších souborů, které organizátoři umístili do různých pater muzea. Výstava tak prorůstá celou budovou a doplňuje její běžné sbírky. „Vzniká tak zajímavý dialog mezi našimi exponáty, u kterých nechceme, aby se jich návštěvníci dotýkali, a mezi objekty výstavy Play, kde se naopak s dotykem a interakcí přímo počítá,“ uvedl vedoucí brněnské verze výstavy Marek Procházka.

Hlavním cílem výstavy Play je proto návštěvníky co nejvíce zapojit do hry, probudit jejich fantazii a tvořivost. „Přes klávesu Play se dnes spouští úplně všechno, naše Play je přitom imaginace, inspirace a inovace. Smyslem brněnské verze výstavy tak je, aby člověk nebyl pouhou loutkou, kterou někdo řídí, ale aby se stal plnohodnotnou součástí společnosti,“ autor původního projektu Orbic Pictus Jiří Wald. Doplnil, že součástí expozice je například hravá Leporelohra, kreativní ateliér Sanquis nebo kolektivní krajina představ Krystalíza.

Výstava Play je přitom první z mnoha akcí, kterou Technické muzeum oslaví letošní padesáté výročí založení. „Chceme lidem ukázat, že Technické muzeum je muzeum hravé, takže jsme připravili asi padesátku doprovodných akcí. Půjde například o velikonoční oslavy na kovárně v Těšanech, slavnostní otevření nově zrekonstruovaného mlýna Šlakhamr u Žďáru nad Sázavou nebo přehlídky historických vozů ze sbírek muzea,“ popsala blížící se oslavy Havlíčková.

LENKA SUCHÁ
TOMÁŠ SOLDÁN