Žabí kamarádi Kvak a Žbluňk z pera spisovatele Arnolda Lobela už inspirovali mnoho režisérů, v nedávné době například Jana Kačenu, který stejnojmennou inscenací dosud rozesmívá dětské tváře ve sklepení brněnské Reduty.

Původní příběh Kvaka a Žbluňka nyní nově nastudovalo také Líšeňské divadlo, a to jako loutkovou poetickou grotesku v režii Pavly Dambrovské. Druhou premiéru představení Žabáci s podtitulem Sny starého dědka, která začne zítra v pět hodin večer, mají možnost děti i jejich rodiče zhlédnout v Divadle Husa na provázku na Zelném trhu.

Svět fantazie a prostoupené světy

„Loutková hra Žabáci je jakousi groteskou o samotě, snech a přátelství. Známý příběh dvou žabích kamarádů Kvaka a Žbluňka z knihy Arnolda Lobela jsem rozšířila o postavu vypravěče, jímž je osamocený podivínský obyvatel starého domu. Právě příchod žab do jeho opečovávaného rybníčku jej přivede ke snění,“ přiblížila děj inscenace režisérka Pavla Dambrovská.

V proutěném křesle pak osamělý podivín hodlá spřádat, rozvíjet a usměrňovat činy Kvaka a Žbluňka, čímž tak nakonec překoná vlastní samotu. „Vypravěč nechává svět za svým oknem prostupovat dovnitř a přijímá zvláštní hosty přicházející z krajin fantazie. Pak se postupně sám stává účastníkem vlastního příběhu,“ doplňuje Dambrovská.

Loutky a zvířátka z dědkovy zahrady

V představení, které je určeno dětem i dospělým, diváci uvidí netradiční loutky vyrobené ze dřeva a kůže, o nichž divadelníci tvrdí, že jsou to velcí nohatí maňásci. Kromě dalších dřevěných zvířátek z dědkovy zahrady hrou také postupně proplují svítící papírové ryby. Scénu z kůry, dřeva a bambusu vytvořil výtvarník Antonín Maloň a Marika Bumbálková, kteří jsou také autory loutek. Hudbu složil Tomáš Vtípil.

Divadlo Líšeň využívá při inscenování staré tradiční divadelní postupy a formy, inspiruje se například lidovým divadlem nebo orientálními způsoby jevištní práce. „Pro naši práci je typická výrazná stylizace vycházející z experimentu s výtvarnem, zvukem, hudbou i pohybem. Část dosavadní produkce našeho divadla vlastně tvoří loutkové inscenace určené jen pro dospělé diváky,“ říká Kateřina Bartošová z Divadla Líšeň, které je nezávislým profesionálním divadelním souborem. Divadlo Líšeň vzniklo v Brně v roce 1998.

V hlavních rolích úterní loutkové poetické grotesky o samotě, snech a přátelství, se na scéně Centra experimentálního divadla (v Divadle Husa na provázku) představí herci Luděk Vémola, Michal Bumbálek, Petr Jan Kryštof, Petra Kovářová a Júlia Zorkovská.