Havelka byl dvakrát nominovaný na Cenu Thálie, v Brně působil v Městském divadle Brno. „Než se z Maňány stal Dunaj, se kterým zpívala Iva Bittová, viděl jsem je s Martinem na Kladně a nikdy na to nezapomenu. Točili jsme spolu Učitelku nebo Rédla. Ach jo, sbohem," napsal Hřebejk na twitteru.

V Městském divadle Brno Havelku diváci v současnosti vídali v představeních Anna Karenina a Mamma Mia. „V hlubokém zármutku oznamujeme, že nás po vážné nemoci v pátek navždy opustil milovaný kolega a přítel, výrazný český divadelní, televizní i filmový herec Martin Havelka. Herec nesmírně širokého srdce a nekonečného talentu působil v našem divadle od roku 1999 a potěšil diváky ve více než pěti desítkách rolí," informovali na sociální síti zástupci Městského divadla Brno. Informaci o Havelkově úmrtí potvrdila i mluvčí divadla Kateřina Vižďová.

V Brně Havelka působil i v Divadle Husa na provázku i Národním divadle Brno. Ve filmovém světě se poprvé prosadil ve snímku Balada pro banditu.

Jelikož v původním tweetu o Havelkově úmrtí režisér Hřebejk zmínil jeho několik let starou dopravní nehodu při jednom z natáčení, původně se mluvilo o tom, že Havelka zemřel při dopravní nehodě. Jak ale upřesnila mluvčí Městského divadla a následně i Hřebejk na twitteru, výrazný brněnský herec podlehl vážné nemoci.