Narodila se 25. února 1925 v Bezdědicích na Berounsku. Studovala sólový zpěv na pražské konzervatoři a již v době svých studií přijala angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Její první rolí byla Ježibaba v Dvořákově Rusalce, kde se projevil její mimořádný pěvecký talent. Pak působila v plzeňské opeře a v Divadle 5. května v Praze, odkud po čtyřech letech, v roce 1949, přešla jako sólistka opery do Brna, kterému zůstala věrná až do svého odchodu do důchodu v roce 1987.

Na brněnské scéně vytvořila četné role altového a mezzosopránového oboru a získala si oblibu u brněnského operního publika. Jmenujme alespoň Pannu Rózu ve Smetanově Tajemství, Radmilu v Libuši téhož skladatele, Káču v Čertovi a Káče A. Dvořáka, Donu Isabelu ve Fibichově Nevěstě messinské a zejména skvělou Kostelničku a Kabanichu v Kátě Kabanové L. Janáčka. Ze světových oper to byla jedinečná Amneris ve Verdiho Aidě, Eboli v Donu Carlosovi či Azucena v Trubadúrovi, temperamentní Carmen ze stejnojmenné opery G. Bizeta, Dalila v Saint-Saënsově opeře Samson a Dalila. Zaskvěla se v roli staré hraběnky v Čajkovského opeře Piková dáma, jak po stránce pěvecké tak i herecké. Hostovala také v řadě českých i zahraničních divadel, věnovala se písňové a oratorní tvorbě.

Jarmila Palivcová byla výjimečnou operní umělkyní, která vládla krásným nosným a sytým hlasem s výraznou modulací a srozumitelností, byla vynikající po herecké i pohybové stránce, měla temperament a dovedla odstínit psychologické polohy postav. Svým neopakovatelným operním uměním se právem zařadila mezi přední operní pěvce nedávné éry.

EVA ŠLAPANSKÁ