Tomáš Zemánek se díval se po obchodech na stropní světlo, ale žádné se mu nelíbilo. Měl zcela konkrétní představu, co chce. „Tak jsem se do toho pustil sám,“ říká kutil z Náchoda.

Tomáš Zemánek se kdysi vyučil truhlářem, takže nějaké zkušenosti s prací se dřevem má. Ve své dílně našel zbytek spárovky o rozměrech zhruba metr na metr. „To mi dost ulehčilo práci, jinak bych ji musel vyrobit také. Pár hodin jsem strávil vymýšlením a rozkreslování otvorů,“ vzpomíná, čím výroba originálního stropního světla začala.

Bez nářadí by to nešlo

Ačkoliv to vypadá jednoduše, k výrobě takového světla potřebujete docela dost nářadí. Třeba pilu na formátování spárovky. Pokud byste ji ale chtěli vyrobit, musíte mít ještě hoblovku s protahem a svěrky. Na vyřezání otvorů můžete použít přímočarou pilu. Potřebujete také frézku na hranky, brusku, brusný papír na ruční broušení otvorů, vrtačku, pilku na železo na zkrácení hliníkových lišt a nakonec štětec na moření a lakování.

Podívejte se také, jak vyrobit světlo ze starého dřeva a zavařovačky:

| Video: Youtube

Výsledný materiál Tomáš Zemánek namořil na požadovaný odstín, a pak několikrát lakoval, mezitím však musel vyměřit otvor a nechat u sklenáře vyrobit mléčné sklo. To poté vložil do připraveného světla a nainstaloval hliníkové lišty.

Zavěšení byl problém

„S elektrikou moc zkušeností nemám. U stropního světla v obývacím pokoje, kde je použitý led pásek, jsem se poradil s kamarádem elektrikářem. Ten mi poradil a doporučil, abych led pásky nalepit na kovovou lištu, která tím bude sloužit taky jako chlazení a pásek by tím měl taky déle vydržet,“ sdílí Tomáš Zemánek vychytávku.

„Největším problémem ale bylo zavěšení světla. Nevěděl jsem, jak na to. Nakonec jsem to vyřešil háčky v rozích, na které jde světlo docela hezky nasadit a v případě potřeby i jednoduše sundat. Na skle se usazuje prach, a tak ho musíte jednou za čas utřít,“ svěřil se kutil.

„Až budu dělat další takové světlo, tak místo spárovky použiju překližku. Je totiž tvarově stálejší a pevnější. Spárovka má tendenci stále pracovat a objevily se menší praskliny. Jinak jsem spokojený,“ říká Tomáš Zemánek.


Nahrává se anketa ...

„Dřevo jsem měl zadarmo, protože to byl zbytek z dřívějška, hliníkové lišty jsem měl také z dřívějška, vyšly asi na 300 korun. Sklo mě stálo 1800 korun, led pásek okolo čtyř stovek. Kupoval jsem také mořidlo s lakem asi za dvě stě korun a háčky na zavěšení stály osmdesát korun,“ počítá Tomáš Zemánek náklady.

Stropní světlo si nakonec „vzalo“ odhadem dvacet hodin.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.