V ČLÁNKU NAJDETE:
Zbyšek Fiedor z Hladkých Životic u Nového Jičína pracuje jako záchranář v Moravskoslezském kraji. Kutilství má však v krvi už od dětství.
„Měli jsme chatu v Beskydech. Dědeček nám už jako malým půjčoval různé nástroje, které by dětem asi do ruky patřit neměly. A tak jsem se třeba už v sedmi letech dostal k motorové pile. Zkrátka mě toho naučil hodně,“ vzpomíná na své dětství s dojetím zdravotnický záchranář.
Podle Zbyška Fiedora je skvělé, že když chce člověk něco vyrobit, není v dnešní době problém najít inspiraci na internetu. „Na výmluvy už to zkrátka neuhrajete,“ směje se kutil, který se rozhodl splnit přání své manželce a vyrobil zahradní houpačku.
Houpačka ze sibiřského modřínu
„Stojny jsou z hranolů 12 na 10 centimetrů. Samotná houpačka je ze sibiřského modřínu. Jsou to vlastně fasádní latě, které lidé používají na domy, sauny či jiné stavby. Latě mají 2 krát 4 centimetry a jsou spojeny závitovými tyčemi,“ vysvětluje kutil.
S houpačkou si Zbyšek Fiedor skutečně vyhrál. Všechno je totiž uděláno na čepy. „Chtěl jsem, aby tam bylo co nejméně viditelných spojů. Ve finále není vidět ani jeden vrut. Přiznané jsou pouze závitové tyče,“ pochvaluje si povoláním záchranář.
Nahrává se anketa ...
Kutil měl původně velmi ambiciózní plány. „Chtěl jsem udělat houpačku sklopnou, aby se dala rozložit na lůžko. Nakonec jsem si na to ale netroufnul. Jeden člověk si tam přesto lehne krásně. Vždyť sedák má hloubku 52 centimetrů. Myslím, že to takto stačí,“ uvádí Zbyšek Fiedor.
Houpačka má také stříšku, která odstíní přímé slunce a brání pronikání deště. „Nechtěl jsem houpačku zakrývat plachtou. To by nebylo ani praktické, ani pěkné,“ přibližuje zručný muž
Jako materiál použil kutil sibiřský modřín:
Z palubek tak udělal stříšku, na níž má šindelovou krytinu. „Celé jsem to nakonec oplechoval. Střecha je vyspádována dozadu, ale voda začala téct na plot za houpačkou. Udělal jsem tedy také svod, který odvádí vodu do okrasného záhonu,“ podotýká Zbyšek Fiedor.
Testování nosnosti houpačky bylo úspěšné
Jakmile byla houpačka postavena, přišlo na řadu testování. „Staticky jsem to nepočítal. Čtyři dospělí lidé zkrátka dělali zátěžovou zkoušku,“ přibližuje kutil.
„Nic se naštěstí ani nehlo. Ještě jsem to ale doladil a nahoru dal pružiny na ukotvení řetězu. Je to tak lepší. Jsem si jistější, že houpačka unese čtyři dospělé i po letech,“ pochvaluje si zdravotnický záchranář.
Znovu by to ale podle svých slov takto neudělal. „Neměl jsem žádné podrobné výpočty. Trochu jsem se tak obával, že až houpačku postavím a všichni si na ni sedneme, tak praskne. A že z ní zbyde jen drahé dřevo na podpal. Nakonec všechno dopadlo na výbornou,“ usmívá se s úlevou ve tváři Zbyšek Fiedor.
Manželka si přeje svítícího soba
Celkové náklady na houpačku se vyšplhaly na zhruba 25 000 korun. „Když něco dělám, tak rovnou pořádně. Na povrchovou úpravu jsem použil teakový olej s voskem, který se mi dlouhodobě osvědčil,“ vysvětluje kutil.
Manželka má z houpačky velkou radost. „Se smíchem poznamenala, že bych houpačku neměl nikde moc vystavovat, aby ji pak nechtěly i ostatní ženy,“ směje se Zbyšek Fiedor.
Na období Vánoc má prý už naplánovaný další projekt. „Manželka si přeje dát na střechu houpačky svítícího soba. Bude to hotová reklama na jeden nejmenovaný nealkoholický nápoj,“ uzavírá se smíchem zručný záchranář.
Zajímavé články na téma kutilství vám přinášíme pravidelně. Nechte se inspirovat dalšími skvělými nápady: