Předchozí
1 z 8
Další

Dům byl jako cedník, popisuje student Němec svou cestu do Bosny a Hercegoviny

Albánii, Kosovo a v neposlední řadě i Bosnu a Hercegovinu procestoval pětadvacetiletý student mezinárodních vztahů Jiří Němec z Brna. Své zážitky navíc posílá dál mezi lidi na přednáškách. „Například při albánské výzvě jsme snažili měnit pohled Čechů na zemi i Albánce,“ vysvětluje.

Jiří NěmecZdroj: Archiv Jiřího Němce

Loni dostal mladý muž příležitost vysvětlil některé geopolitické problémy i středoškolákům. „Oslovil mě můj kamarád, který učí na Slovanském gymnáziu. Přednášel jsem studentům maturitního ročníkům o Kosovu, ukazoval jsem jim i vlastní fotografie a vyprávěl zážitky jako když si mě vzali celníci na prohlídku,“ vysvětluje. Do budoucna se navíc chystá přednášku zopakovat a zaměřit se přitom na Bosnu a Hercegovinu.

Jiří NěmecZdroj: Archiv Jiřího Němce

Jeho úplně první přednáška byla ale o Albánii, kam přišlo sto dvacet lidí. „Tehdy jsem byl hodně introvertní člověk a navíc jsem si myslel, že přijde tak dvacet lidí. Každé prostředí je jiné, loni jsem mluvil i na náměstí Svobody u příležitosti sedmnáctého listopadu a tam bylo přes tisíc lidí,“ popisuje.

Jiří NěmecZdroj: Archiv Jiřího Němce

Na poslední ze svých cest, do Bosny, zamířil letos v dubnu. „O zemi jsem měl akademicky načteno, ale když tam člověk přijede, je to trošku šok. Nečekal jsem, že připomínky války tam budou na každodenním životě tolik vidět. V příhraniční oblasti, na hranicích se Srbskem a Chorvatskem, potká člověk vypálené, rozstřílené domy,“ popisuje Brňan.

Jiří NěmecZdroj: Archiv Jiřího Němce

Cílem Němcovi cesty bylo Sarajevo. „Byl jsem součástí rozvojového programu OSN. Podílel jsem se na projektu Smart Sarajevo. Zaváděli jsme do řízení města inovativní technologie jako jsou chytré semafory nebo odpadkové koše, které samy nahlásí, že už jsou plné a potřebují vysypat. Také jsem měl na starosti komunikaci se společností, která už dříve vyhrála cenu za udržitelný rozvoj svým návrhem kapslí na potraviny v supermarketech,“ říká.

Jiří NěmecZdroj: Archiv Jiřího Němce

I hlavní město je podle něj poznamenané válkou. „Myslel jsem si, že to v něm bude lepší, ale také mám fotky, na kterých dům vypadá jako cedník,“ dodává student. Velký problém ve Sarajevu je podle něj ovzduší. „Každý druhý si tam topí vlastním krbem nebo kamny. Pracovali jsme proto i na zavádění speciálních filtrů do komínů nebo grilů, protože jimi je Balkán proslulý. A v Sarajevu je to jedna hospůdka, kde dělají čevapčiči, za druhou,“ usmívá se mladý muž.

Jiří NěmecZdroj: Archiv Jiřího Němce

Ačkoliv se z Bosny teprve nedávno vrátil, už plánuje další cestu. A nejen tam. „Určitě se nabízí ještě Srbsko, naše velvyslanectví tam navíc nabízí i stáže. I když se Srbskem u mě bude kvůli mým poměrně vyhraněným názorům možná problém. Určitě bych se chtěl podívat i do Makedonie,“ nastiňuje budoucnost.

Jiří NěmecZdroj: Archiv Jiřího Němce

Proti podobným problémům při přejíždění mezi různými zeměmi bojuje Němec čistým pasem. „My jako Češi můžeme mít už dva pasy, takže mám jeden čistý. Kdyby mě totiž třeba na srbském úřadě viděli s pasem, kde je čtyřicet razítek, vyhodili by mě,“ říká.

Jiří NěmecZdroj: Archiv Jiřího Němce