Předchozí
1 z 6
Další

Nasbíral tisíce minerálů. Někdy na mě při hledání posílali policii, říká Kráčmar

Jeho celoživotní zálibou jsou minerály. Luděk Kráčmar z Brna jim zasvětil takřka celý život. Zálibě se věnuje už skoro čtyřicet let. Poprvé se k minerálům dostal už na základní škole. „V deváté třídě se v mé době učila geologie a mineralogie. Tehdy jsem přišel za naší přírodovědeckou učitelkou s přáním, že bych se třeba pustil do geologické olympiády. Zvolte si téma žáka deváté třídy, řekla mi. A bylo vymalováno,“ vzpomíná geolog.

Geolog Luděk Kráčmar.

V současné době vlastní rozsáhlou sbírku minerálů. Kolik jich přesně má, však nikdy nepočítal. „Odhaduji, že v nejlepší éře jsem mohl mít osm až devět tisíc minerálů. Dneska je jich určitě méně, protože jsem různé podsbírky zlikvidoval a sbírku zužuji do finální fáze. Jde o minerály hlavně z Moravy a Slezska,“ přibližuje Kráčmar.

Geolog Luděk Kráčmar.

Svou sbírku má uloženou kromě Brna také v Praze. „Po vysoké škole jsem šel pracovat do Prahy, protože jinde nebylo místo. Do dnešní doby tam mám zázemí. Třetinu své sbírky mám v Brně, dvě třetiny v Praze,“ poznamenává.

Geolog Luděk Kráčmar.

Sběratelé minerálů podle Kráčmara najdou zajímavé lokality i v Brně a okolí, i když to není zrovna mineralogický ráj. „Veškeré lomy, které byly zajímavé, jsou mimo provoz. Ale hodně zajímavá lokalita byla třeba naproti zastávky tramvaje v Komíně, takový kamenolom. Zajímavé lomy byly i mezi Pisárkami a Žabovřeskami. Pamatuji si, ještě když se těžilo v Hádech. Byly tam krystaly kalcitu, křemen. Na Stránské skále, která je delší dobu mimo provoz, je takzvaný brněnský medovec. Pokud má někdo hodně dobré oko a převrací kameny, najde tam i nějakou zkamenělinu,“ vyjmenovává geolog. Vybrat nejvzácnější kus ze své sbírky se ale neodvažuje.

Geolog Luděk Kráčmar.

Kráčmar také upozorňuje na rozdíly při podmínkách hledání minerálů. „V době socialismu nebyl problém se nikam dostat. Když už člověk narazil na ubrblaného důchodce, dali jsme mu krabičku cigaret. Dneska je to někde striktně chráněné, jinde je to oplocené a jsou tam fotobuňky. A někdy na vás pošlou i policii,“ poukazuje sběratel.

Geolog Luděk Kráčmar.

Kromě minerálů je Kráčmar také velkým fanouškem starého papíru. „Kdysi jsem měl velký antikvariát na čistě geologickou literaturu. Má vlastní knihovna čítá přes 4 150 svazků, vše se motá jen kolem geologie,“ vyjmenovává nadšenec.

Geolog Luděk Kráčmar.