Předchozí
1 z 5
Další

Nedostatek bytů v Brně? Trávníček propaguje život v městských maringotkách

Cestováním, sportem, přednášením na univerzitě i přípravou Brna na evropské hlavní město kultury žije jednačtyřicetiletý Brňan Kryštof Trávníček. „Studovat jsem začal docela pozdě, až ve čtyřiadvaceti letech. Na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity jsem vystudoval etnologii a religionistiku, což byl dvojobor, který mě naprosto nadchnul. Vždy mě bavilo cestovat, s tátou jsme po revoluci projeli většinu státu USA, celou Kanadu a navštívili jsme většinu evropských zemí,“ vysvětlil muž.

Kryštof Trávníček.Zdroj: Deník / Pavla Hloušková

Po získání magisterského titulu Trávníček pokračoval v doktorském studiu. „Dodělal jsem asi čtyři roky, ale poté se mi rozpadlo manželství a věnoval jsem se tomu. Dodnes mám děti ve střídavé péči, za což jsem velmi rád. O tom, že bych se ke studiu vrátil, přemýšlím, ale nevím jestli na to budu mít ještě sílu. Pořád si ale chci udržet kontakt s akademickým prostředím, proto externě učím na právnické fakultě a občas i na středních školách,“ řekl.

Kryštof Trávníček.Zdroj: Deník / Pavla Hloušková

Kromě studia se odborník na religionistiku a etnologii dlouho zabýval také projektem alternativního bydlení v městských maringotkách. Nápad mohl podle něj vyřešit nedostatek bytů ve městě, studentské bydlení a ekologický život. „Když jsem vyrůstal, cestovali jsme hodně v autě, později s tátou v obytném autě. Do projektu maringotek jsem proto promítl vše, co znám právě třeba z obytného auta,“ popsal.

Městské maringotky.Zdroj: Maringotky Brno-RetroBrno

Myšlenka na život v maringotce podle něj spojuje ekologické bydlení také s českou zálibou v chataření a kutilství. „Pokud nebude možné například už dále využívat pozemek pro stání maringotky, může s ní člověk přejet o kus dál,“ vysvětlil.

Městské maringotky.Zdroj: Maringotky Brno-RetroBrno

V současné době se Trávníček také jako koordinátor zabývá kulturou na brněnském magistrátu. „Je to velmi kreativní činnost, pro mě dokonce práce snů. Možnost, že by se Brno mohlo stát evropským hlavním městem kultury v roce 2028… Chtěl bych, aby se do změn ve městě projevilo vše od vzdělávání, sportu přes živé umění až po vodní plochy a kulturu jako takovou,“ uvedl muž.

Kryštof Trávníček.Zdroj: Deník / Pavla Hloušková