Předchozí
1 z 6
Další

Nezažiješ - nevíš, říká o psychickém onemocnění mladá metalová zpěvačka

Ze středoškolské lavice do psychiatrické nemocnice. Odtud za mikrofon a k práci na písních pro vlastní kapelu. Silvie Chrudinová urazila za posledních sedm let dlouhou cestu. „Po maturitě jsem hodně rychle vylétla z rodného hnízda. Potřebovala jsem svoji svobodu,“ říká pětadvacetiletá Brňanka.

Silvie ChrudinováZdroj: Archiv Silvie Chrudinové

Psychické problémy se u ní projevily před čtyřmi lety. „Měla jsem dvě kapely a začala jsem pracovat v metalshopu, což znamenalo práci šest dní v týdnu. Navíc jsem dojížděla na zkoušky, pečovat o domácnost i koťata, která jsme měli,“ popisuje období, kdy u ní propukly panické ataky. Odstartoval je rozchod s přítelem, který problémy nechápal. „Nastala u mě smíšená epizoda bipolární poruchy. Deprese a mánie se střídaly z hodiny na hodinu,“ vysvětluje. Nakonec zkolabovala.

Silvie ChrudinováZdroj: Archiv Silvie Chrudinové

Dívka se dostala do černovické psychiatrické nemocnice. První týden strávila na uzavřeném oddělení. „Byl to šok, ráno jsem byla v práci a odpoledne najednou v blázinci. První týden byl nejhorší v mém životě. Byly tam mříže, kamery, zvláštní lidé. Nevěděla jsem co je pravda a oni taky ne,“ popisuje. Nemocnice jí ale pomohla. „Zachránilo mi to život. Když se člověk dostane až na dno a neplácá se uprostřed, může se lépe odrazit,“ dodává.

Silvie ChrudinováZdroj: Archiv Silvie Chrudinové

Právě kvůli svým zkušenostem s psychickým onemocnění se Chrudinová rozhodla pomáhat i dalším lidem. „Začala jsem pracovat jako peer konzultant pro neziskovou organizaci Práh jižní Morava, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Pracovala jsem s vlastním příběhem a s tím, co mně osobně pomohlo. Protože nezažiješ - nevíš,“ říká. Před rokem ale poradenství musela nechat. „Padalo to na mě. Pokračuji ale například s destigmatizčními přednáškami," říká.

Silvie ChrudinováZdroj: Archiv Silvie Chrudinové

Nedílnou součástí života a vášní Chrudinové je hudba. Aktuálně působí ve třech kapelách, v nichž převážně takzvaně growluje. „Growl je skvělý na vyřvání se z problémů. Texty pro první CD s mojí kapelou ONA jsem psala před pobytem v nemocnici, během něj i po odchodu. Když jsem na koncertě a doslova vše prožívám znovu, je to pro mě nejlepší terapie všech dob,“ říká pětadvacetiletá Brňanka. Právě ONA, s jejímiž členy zkouší v Třebíči, je její hlavní projekt.

Silvie ChrudinováZdroj: Archiv Silvie Chrudinové

Kromě ONA se Chrudinová podílí také na projektu Bohemian Metal Rhapsody. „S dalšími osmi zpěváky nahráváme v Ostravě. Už jsme natočili i několik klipů a dokončujeme DVD. Letos pojedeme turné po větších českých festivalech,“ popisuje. Už od gymnázia přitom growluje i v kapele LateXJesus. „Je to velká show, která má lidi pohoršovat a být zvláštní. Hrála jsem třeba obalená v potravinové fólii,“ dodává.

Silvie Chrudinová.Zdroj: Archiv Silvie Chrudinové