Předchozí
1 z 5
Další

Líheň podle Suvorova vyžaduje zejména pečlivost. Vstupní údaje zadává za ni zodpovědný člověk. Musí dobře nastavit teplotu a také vlhkost. "Každá správná matka vajíčka otáčí, takže musíme i my. Někdy je třeba vajíčka chladit, jednoduše sledujeme určitou sadu parametrů a musíme je přizpůsobovat druhu ptáka. Vodní ptáci třeba přirozeně potřebují vlhčí prostředí. Zařízení musíme kontrolovat, jsem klidnější, když je to několikrát denně. A taky jsem samozřejmě zvědavý, zda se tam něco neklube,“ popisuje s úsměvem Kurátor.

Petr Suvorov archiv

Překvapení v podobě puklých skořápek a kolíbajících se právě vylíhlých tvorů sledují v brněnské zoo polsední rok. "Líheňská technika u nás není tak dlouho, jsme proto v začátcích. Odchovaných druhů zatím tedy není mnoho, k nejvýznamnějším patří jespák bojovný,“ vzpomíná.

Petr Suvorov archiv

Kromě odchovu jespáka je Petr Suvorov pyšný také na úspěchy mimo líheň. "Nejčerstvějším je projekt na záchranu jeřábů na dálném východě. Tam byli označeni vysílačkami, dva z nich doletěli až na zimoviště v Číně. Tím jsme prokázali, že vypouštění jistých ohrožených druhů může vést k dobrému uchycení zvířat ve volné přírodě. Z úspěchů přímo v zoo bych zmínil, že se nám podařilo jako prvním u nás odchovat turaka šedého. Je poměrně specializovaný, protože se živí převážně listím, odchov se nám podařil několikrát," podotýká.

Petr Suvorov archiv

O práci v zoologické zahradě se muž zajímal už při studiích, kdy si vyzkoušel působení v pražské zahradě. Zvířatům věnuje i svůj volný čas."Nejraději jej trávím s ptáky ve volné přírodě, kam utíkám od lidí. Kromě toho mám doma akvárium a malý tropický prales,“ říká pobaveně.

foto Renata Hasilová

Kolem živých tvorů se točil rád už od dětství, zájem o ornitologii v něm zažehla i dětská hračka. "Když mi bylo asi šest, dostal jsem od kamarádky plastové figurky zvířátek a začala láska na celý život,“ směje se kurátor chovu ptáků brněnské zoo Petr Suvorov.

Petr Suvorov archiv