Předchozí
1 z 5
Další

Jiří Voneš je součást kuřimského plavání (na snímku druhý zleva).Jiří Voneš je součást kuřimského plavání (na snímku druhý zleva).Zdroj: Jiří Voneš

Hned po dovršení dospělosti si opatřil trenérskou licenci a začal kombinovat aktivní plavání s vedením dětí. Po dvou letech ale přišla ještě o něco větší zodpovědnost. „Před zavřením kuřimského bazénu v roce 2010 hrozilo, že klub zanikne. Rekonstrukce sebrala tehdejším trenérům vítr z plachet, nevěděli, jestli po roční odmlce budou mít energii začít znovu od nuly. To byl zlom, kdy jsme si s kamarádem Honzou Nováčkem řekli, že to nenecháme padnout a budeme se tomu věnovat,“ popisuje Voneš.

Jiří Voneš v závodě (uprostřed).Jiří Voneš v závodě (uprostřed).Zdroj: Jiří Voneš

Právě na něj padla volba nového předsedy klubu. Jeho práce tak posledních jedenáct let spočívá kromě trénování také ve shánění peněz na provoz oddílu. „Je to smutné, ale bez komunikace s úřady, které dotace přidělují, se neobejde žádný klub. Až se objeví další takový blázen, který v tom bude chtít pokračovat, mile rád mu to předám,“ dodává s úsměvem dvaatřicetiletý předseda kuřimského plavání.

Jiří Voneš u bloku číslo 3.Jiří Voneš u bloku číslo 3.Zdroj: Jiří Voneš

S odpovědí na otázku, proč se vedení klubu ujal, příliš dlouho neotálí. „Když někdo věnoval čas tomu, aby nás naučil plavat, a my se tak mohli závodnímu plavání věnovat, je teď na nás, abychom to předali dál, aby plavání v Kuřimi neumřelo. Myslím, že je to o mentalitě individuálních sportů. Závodníci se nemohou schovávat za výkony jiných, což ve výsledku pak drží tým víc při sobě,“ popisuje Voneš, mezi jehož koníčky patří kromě plavání také cyklistika či běh.

Jiřího Voneše baví běhání.Jiřího Voneše baví běhání.Zdroj: Jiří Voneš

Přestože si za pětadvacet let v Kuřimi prošel rolí závodníka, trenéra a předsedy klubu, nejraději vzpomíná na své plavecké začátky. „Užívali jsme si, že můžeme závodit a plaváním se bavit. Bylo to bezstarostné období, kdy jsem neměl plnou hlavu toho, jestli bude klub za půl roku existovat. Přestože jsme kvůli tehdejším tréninkovým podmínkám byli rádi za nějaké rozumné časy na krajských přeborech, byli jsme skvělá parta,“ říká Voneš, který tehdy dvakrát do týdne absolvoval hodinový trénink. Tedy to, co dnešní závodníci v klubu natrénují za pouhý den.

Jiří Voneš v trenérských začátcích (na snímku vlevo nahoře).Jiří Voneš v trenérských začátcích (na snímku vlevo nahoře).Zdroj: Jiří Voneš

Tituly z republikových soutěží, které kuřimské plavání obhajuje, jsou pro Voneše ale důkaz toho, že klub odvádí kvalitní práci. „Zpětně mě vlastně překvapuje, jak daleko je možné se z malého města dostat. Klub neustále vzkvétá, což je zásluha všech lidí, co se kolem něj motají a obětují mu svůj volný čas. Bez nich bychom těžko získávali medaile na republikových soutěžích. Plavání není one man show, vždycky je to o mančaftu lidí a o tom, jak si sednou lidsky,“ vysvětluje předseda plaveckého oddílu v Kuřimi.