Adam Ondra zahájil olympijské finále čtvrtým místem ve své nejslabší disciplíně rychlosti. Časem 6,86 sekundy v souboji o třetí příčku si výrazně vylepšil osobní rekord, přesto prohrál s vítězem kvalifikace Francouzem Mickaëlem Mawemem.

Radek Šlouf a Josef Dostál
Jak si Dostál vyřídil účty s Tokiem: V semifinále jsme pošetřili síly

Premiéra sportovního lezení pod pěti kruhy pokračovala v 11:30 boulderingem. Ondra klesl po druhé ze tří disciplín v olympijském finále na šesté místo - po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý.

V něm se přitom v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder "topoval" až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu.

Závěrečným lezením na obtížnost, z kterého má Ondra tři světové tituly, závod skončil. Český pavouk až na top sice nevylezl, ale se svým výkonem mohl být spokojený - nechal na laně všechny síly a končil na neuchycené 43. značce, což znamenalo v disciplíně průběžné vedení.

Jenže poslední lezec Jakob Schubert si poradil fantasticky a jako jediný vyšplhal až na top, díky čemuž rodáka z Brna připravil o medaili.