Byl to hit posledních dnů: vyhraje tým USA, nebo Číny? Medailovou tabulku nakonec ovládli Američané, ale hlavně díky skvělému finiši v kolektivních sportech. Poměr zlatých medailí? 39:38. Z olympijského triumfu se radovalo 65 zemí, což je rekordní číslo. Vůbec premiérovou zlatou medaili v historii slavil Turkmenistán.

Počet medailí
1. USA (39 zlatých, 41 stříbrných, 33 bronzových)
2. Čína (38 zlatých, 32 stříbrných, 18 bronzových)
3. Japonsko (27 zlatých, 14 stříbrných, 17 bronzových)
18. Česko (4 zlaté, 4 stříbrné, 3 bronzové)

Maraton na LOH v Japonsku.
Zazdil fair play? Běžec na OH shodil lahve s vodou. Blbec, měl jasno komentátor

Rekordy bez diváků

Říkalo se, že bez fanoušků těžko padne světový rekord. Kdepak! Tokio bylo svědkem hned dvaceti světových rekordů. Nadchl Karsten Warholm a jeho běh na 400 metrů překážek (45,94 vteřiny). Ve stejné disciplíně se zaskvěla i Američanka Sydney McLaughlinová a v trojskoku Venezuelanka Yulimar Rojasová.

V plavání se zaskvěl Američan Caeleb Dressel na trati 100 m motýlek a Jihoafričanka Tatjana Schoenmakerová na 200 m prsa. Další čtyři rekordy přidali plavci ve štafetách. Hned třikrát se měnily světové tabulky v nejtěžší vzpěračské kategorii, kde zářil hlavně gruzínský silák Lasha Talakhadze.

Závěrečný ceremoniál, při němž budou ukončeny XXXII. letní olympijské hry v Tokiu.
OBRAZEM: Olympijský oheň doplál. Vlajkonoš Vadlejch si ceremoniál užil

Nezapomenutelné okamžiky

Britský skokan do vody Tom Daley získal zlato a bronz, ale nezůstal jen u skvělého sportovního počinu. Zaujal i tím, když si během závodu žen upletl pouzdro s motivem britské vlajky, v němž může medailový poklad uchovávat.

Australská výškařka Nicola McDermottová po každém pokusu vytáhla z tašky poznámkový blok, udělala si pár poznámek a po závodě své poznatky diskutovala se svým trenérem. Nezvyklá metoda pomohla k osobnímu rekordu (202 centimetrů) a stříbru.

Americká koulařka Raven Saundersová vzbudila poprask. Stoupla si na pódium a během slavnostního ceremoniálu se stříbrem na krku zkřížila ruce. Sama se pak nechala slyšet, že to bylo gesto na podporu utlačovaných. Mluvilo se o trestu, ale nepřišel.

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval.
Covidový let? Obrovská tragédie. Kejval to nehodlá nechat být

Americký koulař Ryan Crouser dojal fanoušky. Po zlatu tenhle silák nekřepčil jak smyslů zbavený, rozplakal se a na papír napsal vzkaz: "Dědo, dokázali jsme to." Jeho dědeček, jenž ho přivedl k atletice, zemřel týden před olympiádou.

Čeští střelci Jiří Lipták a David Kostelecký museli bojovat proti sobě. Ve finále trapu už zbyli jen oni dva, šlo o zlato! Remízu pravidla neumožňují (jako třeba v atletice). Přesto byli nadšení oba. Kdo může říct, že stál na pódiu vedle kamaráda?

Kuriózní hlášky

„Je těžké srovnat si myšlenky, když tušíte, že bojujete v závodě, který není čistý,“ řekl americký plavec Ryan Murphy, který zpochybnil výkony ruského soupeře z bazénu.

„Nedokážu rozeznat co je nahoře a dole,“ prohlásila americká gymnastická hvězda Simone Bilesová, která v Tokiu získala stříbro ve víceboji, ale kvůli psychickým problémům pak nastoupila jen na kladinu, kde vybojovala bronz.

Lukáš Krpálek s medailí - Letní olympijské hry Tokio 2020, 30. července 2021. Judo, nad 100 kg muži, finále
Medailový úspěch. Tokio přineslo český rekord, trpaslík předčil giganta

„Nevěřila jsem, že získá zlato. Když jsem s ním mluvila, zdálo se, že už chce jet domů… A on pak vyhrál - prostě typický Jason,“ uvedla britská cyklistka Laura Kennyová o svém muži Jasonovi, který kraloval v keirinu.

„Jak dlouho trvá žádost o singapurské občanství?“ ptal se norský veslař Kjetil Borch, který získal stříbro ve skifu jednotlivců, poté co zjistil, že singapurští olympijští vítězové dostávají doma za zlato až milion dolarů.

„Prostě vyrvat si nohy z prdele. Chtěla bych tím inspirovat každého, kdo se stydí běhat. Musíte do toho dát všechno!“ řekla po semifinále závodu na 1500 metrů běžkyně Kristiina Mäki v přímém přenosu ČT.

„Smrad v pokoji byl brutální. Dali nám kuřácké pokoje,“ zlobil se cyklista Michal Kukrle, když měl vyprávět, jaké podmínky připravili Japonci sportovcům, kteří byli v kontaktu s nakaženým na koronavirus.