Už dřív ho kromě gymnastiky časově zaměstnávalo i bakalářské studium na prestižní Stanfordově univerzitě v Kalifornii, které dokončil před rokem. „V Americe je to trochu jiné než v Česku, tam jsem dělal nejprve čtyři roky bakaláře a až teď můžu jít na další čtyři roky na medicínu,“ vysvětlil český reprezentant, jenž zatím nejvíc tíhne k ortopedii. „Asi i díky gymnastice a zraněním,“ doplnil s úsměvem.

David Jessen
narozen: 5. prosince 1996 v Brně
sportovní gymnasta
syn legendární sportovní gymnastiky Hany Říčné
klub: Stanfordova univerzita
start na olympiádě: 24. července

Proměnu z gymnasty na doktora myslí vážně. Nedávno totiž coby dobrovolník pomáhal pár měsíců ve zdravotnictví. „Šťoural jsem lidem do nosu a měli jsme tam hodně pozitivních případů. Vždycky jsem měl ale rukavice a brýle, covidem jsem si neprošel a už mám očkování. Nemám proto obavy,“ prohlásil Jessen k riziku nákazy koronavirem na olympijských hrách v Tokiu.

Na vrcholnou akci pod pěti kruhy se syn bývalé československé sportovní gymnastky Hany Říčné probojoval už podruhé. „Jsem strašně nadšený, protože gymnasti nepracujeme na olympiádu jen čtyři roky, ale celý život, proto jde pro mě o velké ocenění,“ líčil Jessen, jehož nejoblíbenější disciplíny jsou kůň našíř a hrazda.

Romana Maláčová pojede na svou druhou olympiádu.
Nejsem labilní, jak si myslí trenéři. Vše jsem si vybojovala sama, říká

Aktuální mistr České republiky v šestiboji se kvalifikoval na olympiádu poprvé v roce 2016 v Riu, kde skončil sedmačtyřicátý. Ohledně ambicí na té letošní konkrétní nebyl. „Je tam velká konkurence a budu šťastný, když projdu všechna nářadí bez pádů a velkých chyb. To je maximum, co můžu udělat,“ řekl svěřenec kouče Petra Hedbávného.

Na jistotu účasti na olympiádě v Tokiu si ale musel dlouho počkat. Na mistrovství světa v roce 2019 v německém Stuttgartu skončil jako první pod čarou, ke kvalifikaci mu chyběly pouhé tři desetiny bodu. Letenku do Japonska si nevybojoval ani na evropském šampionátu v Basileji, přestože tam podle svých slov prožil jeden z nejlepších závodů v kariéře. „Od roku 2019 až doteď jsem byl jako první náhradník a čekal jsem, jestli někdo odpadne. Samozřejmě ale ne za cenu, že se zraní,“ zdůraznil Jessen.

Osud mu přál a ve všem mu vyšel vstříc. „Pár měsíců zpět jsem se dozvěděl, že jeden Kubánec dal na Instagram, že necvičí. I na závodech v Osijeku mi kamarád z Mexika řekl, že od prosince netrénoval, protože má špatný vztah s federací,“ vysvětlil Jessen plynulou češtinou.

Alexander Choupenitch už vyhlíží svou druhou olympiádu v kariéře.
Šermíř Choupenitch před olympiádou: Sushi už jsem měl, do Tokia jedu pracovat

Pravděpodobnost, že se do Tokia podívá, byla prý už od začátku vysoká. „Historicky většinou první i druhý náhradník na olympiádu odjeli,“ poznamenal Martin Vlk, předseda České gymnastické federace a starosta Sokola Brno I.

Jessenova derniéra coby profesionálního sportovce bude tedy velkolepá. I když olympijské hry budou bez diváků a za přísných bezpečnostních pravidel. „Vyhovuje mi víc, když jsou kolem lidi, křičí a jsou hlasití. I mamka je zklamaná, že se do Tokia nepodívá, přitom se tak těšila,“ podotkl Jessen.

Kdoví, třeba stříbrná a bronzová medailistka z mistrovství světa svého syna v akci ještě aspoň jednou naživo uvidí. „Davida stále tlačím, aby se příští rok rozloučil na Grand Prix v Brně. Zatím neúspěšně, tak uvidíme,“ dodal Vlk.