VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BRNO

Brno leží na soutoku řek Svratky a Svitavy, ze tří stran je chráněno kopci, na jihu pak začínají nížiny Dyjskosvrateckého úvalu. Je to druhé největší město v České republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Značná část jeho území je pokryta lesy. Brno je významným administrativním střediskem, centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. Je rovněž centrem vzdělání s 26 fakultami jedenácti univerzit a vysokých škol. Ve městě sídlí biskupství brněnské diecéze. Od roku 1998 zde stojí první česká mešita. Nejstarším dokladem lidského osídlení území Brna je rukou opracovaný kámen nalezený na Červeném kopci starý přibližně 700 000 let.

Rodiče se bojí, že ze školky zmizí logopedie. Kvůli odchodu ředitelky

Brno – Rodiče dětí z Mateřské školy Sedmikráska v brněnských Židenicích se obávají, že přijdou o logopedii. Dosavadní ředitelku, která logopedii zavedla, má totiž nahradit jiná.

Zvolenému starostovi udělali hrob a zapálili na něm svíčky

Brno, Brněnsko – Do vedení radnic voliči v Brně a na Brněnsku poslali víc nezávislých kandidátů než před čtyřmi lety. Někde však vítězové končí v opozici.

Uzavírka Zábrdovické se blíží. Lidé se bojí kolon a hluku

Brno - Dlouhé stání v kolonách, hluk, přetížené silnice a špatná dopravní obsluha firem. Toho se děsí Brňané při nadcházející patnáctiměsíční uzavírce Zábrdovické ulice a mostu. Objízdné trasy a náhradní dopravu představili Brňanům zástupci města při pondělní diskuzi. Lidé se rozhořčovali, že je město informuje pozdě.

Nová koalice chce rezidentní parkování bez poplatků

Brno – Lidé by od listopadu neměli v Brně platit za stání v dalších třech oblastech, kam se má rozšířit rezidentní parkování. Usiluje o to formující se brněnská koalice v čele s lídryní občanských demokratů Markétou Vaňkovou. Návrh v úterý projednají současní radní města.

Poloslepé Brno: lidé podceňují kontroly. Očím vadí i dlouhé koukání do mobilu

Brno /ANKETA/ - Alarmující výsledky odhalili oční specialisté minulý týden při Světovém dni zraku. Na brněnské oční klinice NeoVize si zdarma nechalo vyšetřit zrak dvaaosmdesát lidí. Téměř polovina z nich potřebovala následné speciální vyšetření. Skoro šestnáct procent příchozích mělo navíc podezření na šedý zákal.

Opravy na víc než rok uzavřou Zábrdovický most. Diskuze o objížďkách je dnes

Brno – Na více než rok se cestujícím v Brně uzavře Zábrdovický most. Přes řeku Svitavu se lidé dostanou po lávce, řidiči stavbu ale musí objíždět. Uzavírky a objízdné trasy prodiskutují Brňané v pondělí od pěti hodin odpoledne v Dělnickém domě v Židenicích.

V Řečkovicích pokračují v původní koalici. Vítězná ČSSD zůstává s ANO a ODS

Brno – Staronovou koalici sestavili v Řečkovicích a Mokré Hoře. Deníku Rovnost to jako prvnímu sdělil v neděli večer starosta Marek Viskot. „Pokračujeme ve stávající koalici ČSSD, ANO a ODS. Je to pro nás ta nejstabilnější sestava,“sdělil Viskot, který kandidoval za vítězné sociální demokraty.

Pestrobarevní draci ovládli nebe nad Kraví horou

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Kdo si nepřinesl draka, utíká k velkému bílému stanu. Právě tady si ho vyrobí. Začíná se papírovým obličej, končí pestrobarevným ocasem. S hotovým drakem hurá na kopec. Počasí letošní drakiádě na brněnské Kraví hoře přeje. Slunce krásně hřeje a vítr přitom fouká natolik, že se draci vznášejí vysoko v oblacích. „Letos to vypadá, že máme rekordní počet účastníků,“ komentuje Miroslava Kadlečková z Helceletky, která se podílí na organizaci drakiády.

Konec špatných kombinací léků. Díky e-receptu zdravotníci uvidí, co pacient bere

Jižní Morava – Nabídne přehled všech pacientových léků, pomůže odhalit nevhodné kombinace s jinými léčivy. Sdílený lékový záznam, který v úterý schválila vláda, by doktoři mohli využívat od jara příštího roku.

Družstevní byt chce po pár dnech přes pět set lidí

Brno – Byt pro sebe, svou přítelkyni a tříleté dítě shání už téměř tři roky šestadvacetiletý Brňan Richard Popovský. „Mám půjčku a partnerce nedávno skončila mateřská, takže o hypotéce nemohla být řeč. Podíval jsem se na podmínky družstevního bydlení a hned podám přihlášku,“ uvedl mladý otec.

Opuštěný objekt na Šujanově náměstí proměnili v molo

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO, ANKETA/  - Třetí ročník přehlídky módy nejen z rukou studentů oděvní tvorby zavedl návštěvníky do objektu na Šujanově náměstí v Brně. Pět set příchozích mělo v sobotu večer možnost vidět modely rozmanitých střihů, barev, materiálů a významů ve čtyřech přehlídkových blocích. Lidé v hlavní části dvoudenního programu viděli modely třeba Natálie Vencovské, Jana Smejkala nebo Johany Skálové.

Turniket mezi zahradami vil zprovozní až příští rok

Brno - Už před koncem letošního roku měli návštěvníci brněnských vil Löw-Beer a Tugendhat pohodlně procházet mezi jejich zahradami a navštívit je díky tomu bez obcházení celé čtvrti. Termín otevření spojovacího turniketu ale správci vil odsouvají až na příští jaro. Může za to podle nich složité administrativní vyřizování.

Bek si pochvaloval podporu více stran, Ostrý uznal porážku

Brno – Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek se stal novým senátorem za obvod číslo 59 Brno-město. Ve druhém kole voleb přesvědčivě porazil bývalého ředitele Českého rozhlasu Brno a Zlín Jaromíra Ostrého. Vítěz získal přes 72 procent hlasů, poražený jen necelých 28 procent.

Toto zboží je vadné, upozorní chytrý obal

Brno - Pet lahev stála v regálu na plném slunci, a proto se do minerálky uvolnily škodlivé látky z plastového obalu. Dnes nemá nakupující takový nebezpečný výrobek šanci poznat. Tým vědců z Brna, Prahy a Hradce Králové pracuje na tom, aby to v budoucnu bylo běžné.

Jídlo v nejlepší kvalitě. Lidé nakupovali na brněnském BIOjarmarku

Brno /FOTOGALERI, VIDEO/ – Vůně opečených klobás, ovocných marmelád i pestrobarevná zelenina zaplňují horní část Zelného trhu v Brně. Lidé se proplétají mezi stánky biofarmářů. Na letošním sedmadvacátém ročníku BIOjarmarku si v sobotu nakupují čerstvou zeleninu či domácí sirupy.

Novým senátorem je Bek. V souboji s Ostrým získal přes 72 procent hlasů

Brno – Je rozhodnuto. Novým senátorem pro okrsek číslo 59 Brno-město se stal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Ve druhém kole voleb porazil nezávislého kandidáta za ANO Jaromíra Ostrého. Bek získal přes 72 procent hlasů, bývalý ředitel Českého rozhlasu Brno a Zlín dostal jen necelých 28 procent.

Neplodnost? Může za ni kouření i odsouvání mateřství

Jižní Morava – Pláč třinácti a půl tisíc novorozeňat se loni rozléhal v jihomoravských porodnicích. I když se porodnost v kraji v posledních letech zvyšuje, přesto přibývá párů, které na vytouženého potomka roky čekají. S početím jim teď efektivněji pomůžou třeba na brněnské reprodukční klinice Repromeda. Vlastní přístroj, který nepřetržitě sleduje vývoj embryí, a výrazně tak zvyšuje šance na otěhotnění.

AKTUALIZOVÁNO

O Senát bojují v druhém kole Bek a Ostrý: zatím odvolilo třináct procent lidí

Brno – Nízká volební účast provází druhé kolo senátních voleb v brněnském okrsku číslo 59. Hlas svému kandidátovi odevzdalo do sobotní jedné hodiny odpolední zatím jen přes desetinu brněnských voličů. „Volební zatím dosáhla 13,65 procent,“ sdělila Radka Loukotová z tiskového odboru brněnského magistrátu. O senátorské křeslo bojují rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a bývalý ředitel Českého rozhlasu Brno a Zlín Jaromír Ostrý.

Brno zažívá znovuzrození textilního průmyslu. Designové a módní akce táhnou lidi

Brno /ANKETA/ - Brňany stále více zajímá móda a design. Svědčí o tom rostoucí návštěvnost akcí zaměřených na oděvnictví a design.

Piráti prověřují kandidáty do rady města. I budoucí primátorku Vaňkovou

Brno – Na úrovni jednotlivých klubů pokračují o víkendu jednání o nové koalici na brněnské radnici. Lídři ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Pirátů se znovu sejdou v pondělí. „Nejpozději v úterý představíme přesnější obrysy smlouvy,“ sdělil lídr lidovců Petr Hladík.

Primátor Vokřál: Budoucí hejtman? Nejsem korýtkář. Navíc ještě nic není uzavřené

Brno – Nevzdává jednání o koalici, ale také se připravuje na roli kousavého opozičního zastupitele. Brněnský primátor Petr Vokřál z hnutí ANO se smiřuje s tím, že jeho stranu političtí konkurenti vyšachovali z jednání o nové koalici. O budoucnosti zatím zcela jasno nemá. „Hejtmanem nebudu. Zaprvé ještě nic není uzavřené a pak nejsem korýtkář,“ vyvrací jednu ze spekulací.

Boj o senát: úspěšní Bek s Ostrým burcují voliče

Brno - Rektor proti bývalému řediteli rozhlasu. O post senátora za obvod číslo 59 se utká v pátek a v sobotu v druhém kole voleb Mikuláš Bek s Jaromírem Ostrým. Prvního podporují Starostové a nezávislí, občanští demokraté, TOP 09 a Zelení, druhý je nezávislý kandidát za ANO. Podle obou uchazečů o senátorský post bude důležitá volební účast.

Na Kraví hoře poběží s draky

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Nebem nad brněnským parkem Kraví hora se v neděli budou prohánět draci. Ale nejedná se o ty pohádkové. I když i jim se papíroví draci, které děti tradičně na podzim pouští, mohou podobat. Od druhé hodiny odpolední se budou zúčastnění snažit využít každého poryvu větru, aby udrželi svého draka ve vzduchu co možná nejdéle.

AKTUALIZOVÁNO

ANO a koalice v Brně? Přes kraj tlačí na ČSSD

Brno – Nevzdává se. Vítěz voleb v Brně, hnutí ANO, stále bojuje o místo v koalici na magistrátu. A to přesto, že o ní nyní jednají občanští demokraté s lidovci, Piráty a sociálními demokraty.

Lidé je vidí, ale téměř neslyší. Spanilá jízda elektromobilů dorazila do Brna

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO, ANKETA/ - Asi patnáct elektromobilů si mohli ve čtvrtek dopoledne prohlédnout lidé na parkovišti hotelu International v Brně. Právě tam měly stroje zastávku při spanilé jízdě, kterou jeli řidiči z Mnichova přes Písek a Prahu. Po dvou hodinách v Brně pokračovali dále až do Ostravy.

AKTUALIZOVÁNO

Žabovřesky povede nová starostka, v Maloměřicích a Obřanech zůstává Liptáková

Brno – Pátý den po volbách má další z brněnských městských částí jasno o vedení radnice. V Žabovřeskách budou mít novou starostku z hnutí ANO 2011. V Maloměřicích a Obřanech místo obhájila Klára Liptáková. 

150 let brněnského Sokola: po vyhlášení Československa střežili město

Brno - Přesně před 150 lety se potkali budoucí starosta spolku Josef Fanderlik a náčelník Ctibor Helcelet, aby založili brněnský Sokol. Spolek sehrál významnou roli při vyhlášení Československa 28. října 1918, které v Brně oznámili o den později. „Bezpečnostní složky byly obsazené především Němci, takže první dny tuto službu vykonávali sokolové,“ uvedl Radim Dufek z Muzea města Brna.

Prošli centrem Brna, i v převleku zvířete. Aby upozornili na kácení pralesů

Brno - Co dělat, aby lidé nepodporovali devastaci deštných pralesů, se snažili ve středu v Brně ukázat Mladí zelení a lidé z mládežnického projektu Uvědomění. Pochodem v centru města chtěli upozornit na současný stav přírody.

Trend koaličních vyjednávání v Brně? Obcházení ve volbách vítězných stran

Brno - Čtvrtý den po volbách přinesl zásadní změny v koalicích brněnských městských částí.

AKTUALIZOVÁNO

Nová koalice? Vokřál boj o vládu nad Brnem nevzdává, s nabídkou oslovil Piráty

Brno /FOTOGALERIE/ - Lidé, kteří si chtějí vyřídit parkovací oprávnění pro další vlnu rezidentního parkování, si možná oddychnou. Začátek další vlny se možná posune na duben příštího roku.

Hledají pomoc, najdou ji na webu. Kraj vytvořil online katalog sociálních služeb

Jižní Morava /ANKETA/ - Má problémy s drogami a potřebuje pomoc. I takovému člověku pomůže nový elektronický katalog, který sdružuje všechny poskytovatele sociálních služeb na jihu Moravy. Předtím byl k dispozici jen v papírové podobě.

Mamuta obklopí moderní umění. V Anthroposu začala nová výstava

Brno /FOTOGALERIE/ - Kontrast mezi exponáty z pravěku a moderním uměním zažijí nově lidé v Pavilonu Anthropos brněnského Moravského zemského muzea. Od úterý tam najdou instalaci dvojice francouzských umělců. „Spojení moderního umění a tradičních antropologických exponátů tady máme poprvé,“ řekl vedoucí Centra kulturní antropologie muzea Petr Kostrhun.

Budoucí primátorka za ODS Markéta Vaňková: Politika je vždy o hledání cest

Brno - Kvůli jednání o koalici s hnutím ANO se proti občanským demokratům vzedmula vlna nevole ze strany jejich voličů. „Svou roli to sehrálo,“ vysvětlila poslední kroky ODS brněnská lídryně strany Markéta Vaňková.

ČSSD, ANO a ODS. V brněnské Líšni sestavili koalici

Brno - Vítězní sociální demokraté, hnutí ANO a ODS. Tak bude vypadat nová koalice v brněnské Líšni. Dohodu stran v úterý potvrdil starosta a lídr nejsilnější ČSSD Břetislav Štefan. „Ve večerních hodinách jsme se dohodli na programových prioritách,“ okomentoval.

Primátor Vokřál: Koaliční dohoda mimo ANO je podraz

Brno /ROZHOVOR/ - Ještě v pondělí večer byl současný primátor a brněnský lídr hnutí ANO přesvědčený, že skládá novou koalici, která povede Brno další čtyři roky. Koaliční dohodu mělo hnutí ANO podepsat s ODS, lidovci a sociálními demokraty v úterý ve čtyři hodiny odpoledne. Jen o hodinu dřív však brněnská lídryně občanských demokratů oznámila, že spolu s lidovci, ČSSD a Piráty podepsali vlastní koaliční dohodu. Hnutí ANO tak i přes vítězství v letošních komunálních volbách v Brně zřejmě míří do opozice. „Je to obrovský podraz," reagoval v úterý večer končící primátor.

Koalice v Brně: ANO v opozici, primátorku má ODS. Vokřál: Je to podraz

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Nečekané rozuzlení má jednání o nové koalici v brněnském zastupitelstvu. Další čtyři roky bude vládnout v krajském městě ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Piráti. „Já bych měla být primátorkou. Pánové Hladík, Koláčný a Pospíšil budou náměstci a ODS bude mít ještě jednoho náměstka,“ řekla lídryně ODS Markéta Vaňková. Dohoda je definitivní. Strany ji stvrdily podpisem smlouvy.

Chlapci ulétl drak do větví, zavolal strážníky. Je můj oblíbený, prosil o pomoc

Brno /VIDEO/ - Netradiční zásah zažili o víkendu brněnští strážníci. Školákovi do koruny stromu na brněnské Kraví hoře ulétl látkový drak a s prosbou o jeho záchranu zavolal na linku městské policie. Hlídka, která právě byla nedaleko, mu hračku sundala.

V horším stavu než čekali. Most u královopolského nádraží v jednom směru zavřeli

Brno - Již několik let se brněnští řidiči potýkají s omezeními, za které může špatný technický stav mostu ve Sportovní ulici. Most vedoucí nad nádražím v Králově Poli navíc silničáři kvůli opravám v jednom směru kompletně uzavřeli. Omezení potrvá celý měsíc.

Přístav a druhý domov, říká o práci v rodinném centru oceněná Žena regionu

Brno - Jako maminka dvojčat před jedenácti lety hledala podporu a rady. Našla je v nynějším rodinném centru Matáta. Jak sama říká, centrum se pro ní stalo druhou rodinou a přístavem. Nyní v něm působí jako manažerka. Za svojí práci získala v uplynulých dnech Brňanka Jitka Svobodová ocenění Žena regionu.

Brno-sever povede i dál Maleček. Chceme odkupovat domy, popisuje priority

Brno - Jedna z největších městských částí, Brno-sever, má od pondělního večera nové vedení. Utvořila jej koalice vítězného hnutí Sever otevřený lidem (SOL), ANO a lidovci. Starostou zůstává i nadále Martin Maleček.

Městské části: Povládnou staronové koalice i jediná strana

Brno /ANKETA, INFOGRAFIKA/ - Obyvatelé Černovic si jako jedni z mála přáli nové vedení radnice. Sociální demokraty vyměnili za místní hnutí Společně pro Černovice. Nově zvolení zastupitelé neztráceli čas a o koalici již mají jasno. Pospíšili si i politici v dalších šesti městských částech.

V Brně se rýsuje koalice, ODS jde s ANO. Voličům navzdory

Brno /ANKETA, VIDEO/ - Podvod, podraz, zklamání. Taková slova plní sociální sítě brněnské ODS poté, co ještě v sobotu začala vyjednávat o koalici s vítězem letošních voleb, hnutím ANO. Před nimi přitom v kampani lákala voliče jako alternativa k hnutí. „Normálně podvedli voliče, celou kampaň měli proti ANO,“ stěžovala si na sociální síti třeba Petra Maloňová.

Průzkum politologů: lidé dávali přednost celým kandidátkám před křížkováním

Brno – Skoro třetina brněnských voličů se rozhodovala koho volit až na poslední chvíli. Většina lidí dala přednost volbě celých stran před možností zaškrtávat na volebních lístcích jednotlivé kandidáty. I takové informace přinesl v pondělí zveřejněný průzkum Masarykovy univerzity. 

AKTUALIZOVÁNO

O koalici vyjednávalo ANO i s Piráty, zřejmě neúspěšně. Ve vládě patrně nebudou

Brno /ANKETA/ – Po nedělním jednání o vládě nad Brnem přizvalo vítězné hnutí ANO v pondělí ráno i Piráty. Po pondělním jednání s původními partnery, tedy ODS, lidovci a sociálními demokraty, však Piráti v koalici pravděpodobně neusednou.

Pozor, slon. Zvíře z nedalekého cirkusu se motalo u silnice v Hněvkovského ulici

Brno - Netradiční setkání zažili v pondělí dopoledne řidiči projíždějící brněnskou Hněvskovského ulicí. U silnice se totiž procházel slon.

Nové byty tady nechceme, řekli lidé v referendu. Kvůli nízké účasti je neplatné

Brno - Obyvatelé Nového Lískovce rozhodovali v referendu konaném při komunálních volbách o výstavbě nových bytů na Kamenném vrchu. Proti bylo 83,1 procenta voličů. Referendum ale neplatí.

Široká koalice? Čím víc stran je v opozici, tím víc brzdí, vysvětluje Vokřál

Brno - Druhé vítězství v Brně slavilo v letošních volbách hnutí ANO. Vyjednávání s druhou ODS začalo už v sobotu, od neděle se však rýsuje širší koalice. „Oslovili jsme i další politické strany. Nejprve sociální demokraty a lidovce,“ řekl v neděli současný primátor a lídr hnutí Petr Vokřál.

Volby do brněnského zastupitelstva? Čtyři pohřby a jedna svatba

Brno /INFOGRAFIKA/ - Oslavný cinkot skleniček i beznaděj poražených. Ve volbách na brněnský magistrát se prosadili občanští demokraté, kteří už začali námluvy s vítězným ANO. Ze zastupitelstva vypadlo hnutí Žít Brno, TOP 09 a poprvé i komunisté. Debakl utrpěli i sociální demokraté. Podívejte se na souhrn nejzajímavějšího, co přinesly volby na brněnský magistrát.

Koaliční vyjednávání začala. ANO oslovilo druhou ODS, třetí lidovce i ČSSD

Brno /VIDEO/ – Jednání o osudu Brna pro příští čtyři roky začalo. Vítězné hnutí ANO vyzvalo k projednávání spolupráce druhou ODS a také třetí lidovce. Přizvalo dokonce i ve volbách až páté sociální demokraty, kteří se do brněnského zastupitelstva dostali jen s šesti procenty hlasů.

Nechtění psi z útulků hledali nové rodiny. Výstava chce bořit mylné stereotypy

Brno /VIDEO/ - Malí i velcí, čistokrevní s rodokmenem i oříšci, starší i štěňata. Štěkot psů všech ras a velikostí se nesl v neděli odpoledne brněnskými Lužánkami. Konal se tam totiž druhý ročník umisťovací výstavy psů z útulků. Psí chovance nabídlo patnáct spolků. Mnozí mají nyní větší naději, že se dostanou k milujícím novým majitelům. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT