VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BRNO

Břehy brněnských řek se připraví na povodně. A potěší vodáky

Brno – Promenády kolem vody s galeriemi, kavárnami a stromořadím i jezy sjízdné pro vodáky, které zároveň ochrání při povodních. Tak budou v budoucnu podle plánu brněnského magistrátu, který jeho zástupci představili ve středu, vypadat břehy Svratky i Svitavy.

Léčbu vzácných nádorů zkonzultují brněnští lékaři s evropskými odborníky

Jižní Morava – První nádor lékaři Jaroslavu Michalovi našli před pětadvaceti lety. Od té doby mu jich odebrali sedm. Šlo o sarkom, vzácný typ zhoubného nádoru, jenž postihuje dospělé i děti. S léčbou podobně vzácných nemocí nyní pomohou brněnským lékařům odborníci z celé Evropy. Masarykův onkologický ústav se totiž dostal do prestižní evropské nemocniční sítě Euracan.

Ocenění odborníci bojují proti dezinformacím nebo objevili chybu v čipech

Brno - Třicet pedagogů a studentů ocenil ve středu za mimořádné úspěchy v oblasti vědy, výzkumu nebo umění rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Medaile vědci dostali u příležitosti akademického svátku Dies academicus.

Hudební festival Urban Rock pořadatelé zrušili. Vstupné lidem vrátí

Brno – Měl to být velký hudební festival, který v Brně chyběl. Diváci, kteří se těšili na koncert zahraničních kapel jako třeba britské Alt-J, mají ale smůlu. Letos v srpnu bude na brněnském výstavišti prázdno. Pořadatelé prvního ročníku hudebního festivalu festivalu Urban Rock totiž ve středu na Facebooku oznámili, že akci ruší. Nemají dostatek peněz. 

Letní opravy kolejí: do Líšně a přes Moravské náměstí, Veveří musel DPMB odložit

Brno /MAPY/ – Opravy tramvajových tratí za víc než 220 milionů zkomplikují letos v létě jízdu především do Líšně či přes Moravské náměstí. Tam navíc po opravách mohou vyrůst i takzvané chytré zastávky. Největší letošní opravy tramvajových tratí představil ve středu brněnský dopravní podnik.

Červený kopec: místní dál bojují, předali petici brněnským zastupitelům

Brno – Četné připomínky, požadavky a petici s dvanácti sty podpisů předložili v úterý znovu vedení Brna lidé z Červeného kopce. Požadují, aby zástupci města řešili situaci s bývalými nájemníky ubytovny v Šámalově ulici, kteří jsou ubytovaní v bývalé léčebně dlouhodobě nemocných. Radní to slíbili.

Z Brna k moři? Cestující chce získat Bratislava. Nabízí desítky linek, Brno dvě

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Z Brna do celého světa? Nie, radšej z Bratislavy, dozvídají se Jihomoravané cestou do práce. Od poloviny května na ně cílí představitelé rozrůstajícího se bratislavského letiště. Lidem nabízí nové destinace nebo přímé autobusové spojení z Brna.

Kauza Lužánky: Primátor Vokřál navrhuje rozhodčí soud, zastupitelstvo nesouhlasí

Brno – Složité soudní spory a ještě složitější rozhodnutí v kauze pozemků pro fotbalový a hokejový stadion za Lužánkami řešili v úterý brněnští zastupitelé. Shodli se na tom, že vyrovnání s podnikatelem Liborem Procházkou je nutné vyřešit co nejdříve. Jedno z možných a podle brněnského primátora Petra Vokřála rychlých řešení, rozhodčí soud, však neschválili. Městu navíc hrozí s Procházkou další soudní spor.

Úsměv zachraňuje životy. Smajlíkový pochod upozornil na hrozbu mozkové mrtvice

Brno - Prošli se centrem Brna s typickými žlutými balónky, aby rozšířili povědomí o mozkové mrtvici. Smajlíkový průvod letos poprvé vyrazil v úterý po jedenácté hodině z brněnské svatoanenské nemocnice k Mendelovu náměstí. Osvětovou akcí ke Dni boje proti mozkové mrtvici chtějí informovat kolemjdoucí, jak se správně zachovat při nastávajících příznacích.

Nedovoleně testoval steroidy v laboratořích školy. Chtěl jsem pomáhat, hájil se

Brno – Měsíčně i několik desítek tisíc si vydělával čtyřiadvacetiletý student Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Po nocích testoval steroidy v laboratořích ústavu chemie, kde nedovoleně používal přístroje za miliony korun.

Odevzdal 23 tisíc. Přál jsem si, aby se našel majitel, řekl čtrnáctiletý školák

Brno, Blansko – Výlet parníkem po Brněnské přehradě se mohl nedávno pořádně prodražit devětadvacetiletému muži. Na parkovišti před nástupem na palubu lodě ztratil peněženku s doklady, platební kartou a hotovostí přes třiadvacet tisíc korun a sto dvacet eur. Měl však štěstí. Peněženku našel čtrnáctiletý školák Filip Doležel z Blanska, který nález odevzdal strážníkům.

Noha ležela v křoví u hřiště. Žena se bála, že si s protézou začnou hrát děti

Brno - Část nohy s obutou polobotkou, ale bez zbytku těla, mohla v pondělí vyděsit nejednoho kolemjdoucího nebo návštěvníka dětského hřiště u brněnského náměstí Slovenského národního povstání. Nakonec se ale ukázalo, že jde jen o protézu dolní končetiny.

Rezidentní parkování? Zatím jsou jasné jednosměrky v historickém jádru

Brno – Parkování má obyvatelům historického jádra Brna od září usnadnit první část rezidentního parkování. Zástupci města na úřední desku vyvěsili výčet ulic, kde je změna značení a později i parkování čeká. Proti projektu protestuje spolek Brno autem.

Nové kurzy naučí starší lidi, jak se bránit proti šmejdům či domácímu násilí

Brno – Bránit se proti domácímu násilí nebo šmejdům naučí brněnské důchodce nový kurz Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Dvousemestrální přednášky Právo v kostce pro seniory začnou v září a poté v únoru. Hlásit se lidé mohou už teď.

Francouzskou ulici zprůjezdní dřív, oprava křižovatky s Přadláckou se protahuje

Brno - Opravenou Francouzskou ulicí projedou řidiči dřív, než se čekalo. Potvrdil to náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek.

AKTUALIZOVÁNO

Plocha velodromu je malá, tvrdí studenti. Hokejovou halu navrhli za pavilonem Z

Brno /VIZUALIZACE/ - Na místě velodromu u brněnského výstaviště je pro hokejový stadion málo místa, tvrdí Jan Kratochvíl z fakulty architektury brněnské techniky. Studenti školy navrhli postavit sportovní stánek za pavilonem Z.

Brno trápí uzavírky, na opravy silnic v obcích v okolí se zapomíná

Brno, Brněnsko /ANKETA/ – Jaro je v plném proudu, ale na silnici v Babicích nad Svitavou se stále ještě válí zimní posyp. Nikdo ho neodklidil. „Asi vydrží až do další zimy,“ povzdychl si tamní starosta Miroslav Martykán. Obec na okraji Brněnska podle něj nikoho nezajímá a podle toho vypadají i silnice v okolí - jsou ve špatném stavu „Vedla přes nás objížďka a silnice se rozbila. Nikdo ji doteď nespravil,“ dodal starosta.

Extrémní jídlo přilákalo v Brně téměř 1500 lidí. Dávali si šneky, hady či cvrčky

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Už potřetí si návštěvníci brněnského parku Lužánky pochutnávali na extrémních jídlech. V sobotu se u stánků na Extrem food festivalu tlačilo téměř patnáct set lidí. Kromě smažených cvrčků tentokrát ochutnali i šnečí burger nebo hadí maso.

AKTUALIZOVÁNO

Zemřel Zdeněk Rotrekl, starosta Brna-Jihu

Brno - Zemřel starosta městské části Brno-Jih Zdeněk Rotrekl, bylo mu dvaašedesát let. O jeho smrti informoval brněnský zastupitel David Grund na Twitteru.

Jádra v obecních bytech jsou stará. Radnice jich letos opraví stovky

Brno - Vybrat si barvu kachlíčků dle libosti, rozhodnout se, zda vanu nahradí sprchovým koutem, a přizpůsobit si kuchyň podle svých požadavků mohou i letos Brňané ze stovek obecních bytů v různých městských částech. V teplém počasí totiž stavební firmy pokračují s rekonstrukcemi panelových domů, jejichž součástí jsou často výměny bytových jader. Nájemníci se ale musí připravit třeba na několik dnů bez koupelny.

Souboj silných: V Brně překonávalo překážky Ninja Factoru víc než tři sta lidí

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Překonat vodní příkop, bez zaváhání přelézt síť nebo se udržet na desce. Takové byly úkoly pro víc než tři sta účastníků prvního ročníku Ninja Factoru, který se konal v Brně. Síly přijeli poměřit sportovci z celé Evropy.

Do Ronda pořídí novou palubovou plochu za miliony

Brno - Tradiční led může v brněnské DRFG Areně nahradit volejbalové nebo basketbalové hřiště. Jeho přeměnu na jiná sportoviště usnadní nová palubová plocha. Tento týden na ni pro městskou firmu Starez-sport schválili brněnští radní čtyřmilionovou dotaci.

V Brně padl rekord roztomilosti. Sjelo se tam přes dvě stě mopsů

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Kynologický klub v brněnských Vinohradech zaplavili v sobotu malí smetanoví psi s velkýma očima. Mopsi se tu sešli kvůli rekordu, majitelé také sbírali zkušenosti a předávali si rady.

Nájemníci se z ubytovny v Šámalově do Železniční ulice přestěhují až za týden

Brno – Ačkoli měli všichni nájemníci končící ubytovnu v Šámalově ulici opustit do pátku, do městské ubytovny v Železniční ulici se přestěhují až za týden. I stěhování druhé části nájemníků do krizového dočasného bydlení vyvolává obavy u místních. Podepisují petici, kterou chtějí příští týden předat radním.

Brňané přesedlávají na kola. Lákají je motivační kampaně, kolektiv a aplikace

Brno /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – S hezčím počasím lidé častěji volí pohyb na čerstvém vzduchu. Platí to také pro cestu do práce. Hromadnou dopravu se za kolo rozhodl vyměnit také Brňan Ondřej Balcárek. „Už dlouho jsem si říkal, že bych chtěl jezdit do práce nebo do školy na kole. Nikdy jsem se k tomu ale neodhodlal. V práci jsme ale dostali možnost zúčastnit se výzvy, tak jsem si hned řekl, jdu do toho,“ řekl odhodlaně.

Lidé si vyšetří zrak v tramvaji. Sami s pomocí plakátů

Brno /FOTOGALERIE/ – Zda jim nehrozí krátkozrakost nebo zákal, mohou lidé nově zjistit i při jízdě tramvají. Brněnská oční klinika Neovize do vozů na lince číslo 1 umístila pětici plakátů, díky kterým se lidé mohou sami vyšetřit a zjistit, zda by měli zajít k lékaři.

Nápady pro lepší město: hřiště pro malé i velké či nádrž na vodu

Brno – Hřiště pro sport a pro děti, veřejná dílna nebo rezervoár na vodu na Červeném kopci. I letos mohou vylepšovat město Brňané, kteří se zapojí do projektu participativního rozpočtu Dáme na vás. Do konce přihlašování už jim zbývá jen dvacet dnů. Na projekt ve druhém ročníku získají až tři miliony korun. Celkem město rozdá třicet milionů korun.

Opravují plecháče i kloubový retro trolejbus. Na výročí 150 let MHD v Brně

Brno – Knihou o brněnské hromadné dopravě, opravenými historickými vozy i návštěvou zajímavých míst spjatých s dopravním oslaví příští rok Brňané 150 let od zahájení provozu hromadné dopravy. Zaměstnanci dopravního podniku nyní pracují na opravách známých modelů trolejbusů i tramvají z minulých let.

Nádraží u řeky zkříží osobní a nákladní vlaky. Budou si překážet, tvrdí sdružení

Brno – Studie proveditelnosti přestavby brněnského železničního uzlu neřešila nákladní dopravu. Tvrdí to sdružení Žesnad, které zastřešuje většinu nákladních vlakových dopravců. Pokud se nádraží přesune k řece, zkříží se podle sdružení trati nákladních a osobních vlaků, které nyní mají oddělené průtahy.

Nájmy v Brně jsou rekordně vysoko. Situace se nezlepší, upozorňují odborníci

Brno - Málo bytů, vysoká poptávka a špatný územní plán. Takové jsou důvody rostoucích cen nemovitostí v Brně, které ovlivňují i ceny nájmů. Za rok vzrostly až o patnáct procent.

Ničí orloj záchytnými pastmi. Kvůli kuličkám, které prodávají až za 400 korun

Brno – Kulička z brněnského orloje. Originální suvenýr chtěla si z města chtěla odnést i Kamila Šíblová. „Mám asi krátké ruce, takže jsem si ji neodnesla. Nezískal ji ale nikdo, kdo u orloje v tu chvíli stál,“ popsala. Zatímco Šíblová měla smůlu, jiní při sběru kuliček podvádí a stroj i poškozují.

Lidé si vyzkoušejí život nevidomých. Aby jim dokázali lépe pomáhat

Brno /FOTOGALERIE/– Přestože svítilo v poledne slunce až nepříjemně, najednou nešlo vidět na krok. Podobný scénář mohli ve středu zažívat lidé, kteří si na náměstí Svobody vyzkoušeli, jaké je být slepý. Nevidomí a lidé se zrakovým postižením jim tam pomáhali vžít se do jejich situace. 

Žebětínský obchvat je pro město závaznou investicí. Stavět můžou do dvou let

Brno – Přejít silnici či hladce projet je pro obyvatele Žebětína kvůli hustému provozu často těžké. Problém může vyřešit obchvat vedoucí od křížku u odbočky z Kohoutovické ulice k chatám po křižovatku Hostislavovy a Chrpové. Jeho stavbu na svém posledním zasedání brněnští radní zařadili do závazného plánu investic.

Na přijíždějící sanitku upozorní řidiče chytrá silnice

Brno – Provoz bude plynulejší a bezpečnější. Řidiče nepřekvapí blížící se sanitka ani rozkopaná silnice, o všem budou vědět v dostatečném předstihu. To možná čeká v budoucnu řidiče i v Brně a jeho okolí díky plánovanému využití takzvaných chytrých silnic.

Grygar se spolu s astronomickou společností vrací na hvězdárnu

Brno - V brněnské hvězdárně lidem poprvé v pátek promítnou jedinečný dokument Grygar o jednom z nejznámějších českých popularizátorů vědy. Stane se tak u příležitosti znovuotevření pobočky České astronomické společnosti. Promítání se od čtyř hodin zúčastní Jiří Grygar.

Cyklisté už sjíždí dvě nové lesní trasy v Mariánském údolí

Brno – Dvacet kilometrů jednosměrných cyklistických tratí ve dvou okruzích otevřeli autoři projektu Single trail Moravský kras v brněnském Mariánském údolí.

Začne oprava kašny na náměstí Svobody, v provozu bude v polovině května

Brno – Z kašny uprostřed brněnského náměstí Svobody tryská voda každoročně, letos však zatím nefunguje. Zaměstnanci Veřejné zeleně města Brna s její obnovou začnou ve středu. Zevnitř kašnu natřou speciální barvou.

Přišla jsem kvůli otci, který padl ve válce, řekla účastnice pietního aktu

Brno /FOTOGALERIE/ - Čtrnáct set umučených a popravených, 170 odvezených do koncentračních táborů. Takovou historii mají brněnské Kounicovy koleje. Právě na tyto oběti teroru druhé světové války si na Den vítězství přišly k památníků u kolejí vzpomenout desítky lidí.

Bydlení na Červeném kopci? Problém je podloží i doprava

Brno – Žít v bytě či domě uprostřed zeleně a přitom dojet hromadnou dopravou do centra za několik minut. Tak může v budoucnu vypadat bydlení tisíců Brňanů v nové čtvrti na Červeném kopci. Stále však není jasné, jestli je stavba možná.

V Brně oslavily matky Světový den těhotenství

Modřice /FOTOGALERIE/ - Každý lidský život začíná v lůně matky. V pondělí proto ženy slavily Světový den těhotenství. V obchodním centru Olympia od deseti hodin dopoledne uspořádali organizátoři program právě pro ně. To, že těhotná žena neztrácí na kráse, všem dokázala i Miss těhulka.

Studentka porazila ořešák z rodné zahrady a vyrobila z něj stůl. Získala ocenění

Brno - Na vlastní zahradě porazila ořešák královský a vytvořila z něj jídelní stůl. Chtěla si tak uchovat vzpomínky na rodinnou chalupu. Za svůj výtvor sedmadvacetiletá studentka Mendelovy univerzity v Brně Dominika Sirná získala minulý týden prestižní ocenění Mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu Mobitex.

Brněnský rok sportu pokračuje Závodem míru a Milčovým kolečkem

Brno - Letošní premiérový projekt, který má připomínat významná sportovní výročí a motivovat ke sportování, Brněnský rok sportu, pokračuje v pondělí a úterý dvěma cyklistickými akcemi. Obě dvě mají v podtitulu 70. výročí startu první etapy ještě nedávno velmi populárního Závodu míru.

Festivalem Meeting Brno si letos lidé připomenou sté výročí vzniku republiky

Brno - Degustovat zahraniční pokrmy, piva z vybraných pivovarů nebo navštívit kuchařské dílny mohou lidé příští víkend na Meetingfestu. Událostí na náměstí Svobody zahájí letošní ročník kontroverzního festivalu Meeting Brno pořádaný stejnojmenným spolkem.

Úleva pro řidiče: Pisáreckou ulici otevřeli silničáři dříve

Brno – Opravovanou Pisáreckou ulicí projedou řidiči v Brně dříve. Práce, které uzavírku vyžadovaly, stihli dělníci dokončit již v neděli. Původně měla být ulice uzavřená až do čtvrtka.

Dřív tam kolony nebyly. Teď stojíme až za Farinku, stěžují si řidiči na semafory

Brno /VIDEO/ - Bezpečněji, ale pomaleji. Křižovatka Staré dálnice, Kohoutovické a Žebětínské ulice i půl roku po spuštění nových semaforů dál trápí řidiče. Mnozí si stěžují, že se v kolonách před semaforem pravidelně zdrží i na patnáct minut.

Nákupy pod dozorem Darth Vadera. Avion okupuje třicet hrdinů z Hvězdných válek

Brno /FOTOGALERIE/– Postavy Stormtroopera nebo Dart Maula si mohou od pátku lidé prohlédnout v brněnském nákupním centru Avion. Začala tam výstava třiceti hvězdných hrdinů z filmů Hvězdné války od George Lucase. Diváci tyto filmy obdivují už více než čtyřicet let.

Brno rozezněly známé kapely. Majáles si užívaly desítky tisíc lidí

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/– Mezi veselými davy se v sobotu rozléhají údery bicích a tóny kytar. Jejich zvuky doprovází hlasy známých hudebníků a kapel z České republiky i Slovenska. „Přátelé brněnští, já se těšil. Vždy si toho z Brna pamatuji málo, a to se mi líbí,“ otevírá svůj koncert Tomáš Klus. Tisíce lidí nadšeně vykřikují. Už od první písně se vlní do rytmu a zpívají písně spolu se zpěvákem. Na brněnském výstavišti si užívají festival Majáles.

Výstaviště se hemžilo fanoušky youtuberů. Na podpisy stáli ve frontě i hodinu

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/– Hele, plakát Kovyho! Podívej se, to je Baxtrix! Nadšené výkřiky se v sobotu nesou brněnským výstavištěm. Tisíce převážně mladých lidí se tam setkává se svými oblíbenci ze světa internetu. Na akci nazvané Utubeting.

V brněnském podzemí zasedla rada upírů. Hru přežijí jen ti nejchytřejší

Brno /NA VLASTNÍ KŮŽI/- Na smrtelný život dnes mohu zapomenout. Sestupuji do Labyrintu pod Zelným trhem, abych se stala upírem. Být přijatý mezi tyto nesmrtelné, věčně krásné bytosti a nebezpečné predátory je jisté privilegium. Ve světě In Nocti Tenebris si to může vyzkoušet každý.

Brno ožilo zpěvem a barvami. Majálesový průvod zamířil na výstaviště

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Skandování studentů, melodie známých písniček, zápach barevných světlic a poletující konfety. Takhle vypadá v sobotu dopoledne centrum Brna. Tisíce studentů prochází za doprovodu alegorických vozů městem. Začíná letošní Majáles.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT