VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TIŠNOV

Tišnov je město ležící v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov. Nachází se přibližně 25 km od centra Brna nedaleko soutoku Svratky a Loučky.
První dochovaná zmínka o Tišnově (tehdy se používal název Tusnovice) se nalézá v listině z roku 1233, v níž je zmiňován cisterciánský klášter Porta Coeli založený o tři roky dříve Konstancií Uherskou (1181 - 1240), vdovou po Přemyslu Otakarovi I. (1155 - 1230). Po založení kláštera mu byl Tišnov moravským markrabětem Přemyslem (bratrem krále Václava I.) darován; v majetku kláštera zůstal až do jeho zrušení roku 1782. Tišnov se již ve 13. století vyvinul v městečko, roku 1416 mu bylo králem Václavem IV. uděleno právo konat výroční trh. Na město byl Tišnov povýšen roku 1788. Tišnov byl do roku 1848 sídlem správy tišnovského panství. V roce 1850 pod názvem Tišnov obec v okrese Tišnov, v roce 1869 - 1890 obec v okrese Brno-okolí, v roce 1900 - 1950 obec v okrese Tišnov. (V letech 1896 – 1960 byl Tišnov okresním městem.)

Nová vláda? Ve volbách vítězní Tišnováci se spojili s ANO a občanskými demokraty

Tišnov - Nová koalice se rýsuje v Tišnově. Místní občanský spolek Tišnováků, který volby vyhrál, se spojí s hnutím ANO 2011 a občanskými demokraty.

Profesionální hasiči soutěžili v poskytování první pomoci. V Tišnově a okolí

Tišnov /VIDEO/ - Mezi jejich pracovní náplň patří především hašení požárů, při kterých se mnohdy zraní několik účastníků. Hasiči při svých zásazích často poskytují také první pomoc.

Tišnovská koalice má jasnější obrysy. Spolek Tišnováků se spojí s ANO a ODS

Tišnov - Nová povolební koalice se rýsuje v Tišnově. Místní občanský spolek Tišnováků, který volby vyhrál, se spojí s hnutím ANO 2011 a občanskými demokraty. Ti budou mít zastoupení i v radě města. „S koaliční smlouvou předběžně souhlasili i lidovci. Zelení, které jsme také oslovili, zatím nabídku projednávají," informoval na facebooku tišnovský starosta a předseda vítězného spolku Jiří Dospíšil. Doufá, že všechna jednání budou vyjasněná do konce příštího týdne.

Horká voda zatočí v Tišnově s plevelem nebo sprejerskými výtvory

Tišnov - Plevel v tišnovských chodnících budou nyní údržbáři komunikací zalévat právě proto, aby uschnul. Horkou vodou, která způsobí rozpad buněčné struktury rostlin. Umožní to nový stroj, který pořídila tišnovská radnice.

Zatopí si propan butanem. Zloděj ukradl z benzinky čtyři lahve plynu

Doubravník - Podzimní chlad zřejmě zažene pomocí topení propan butanem. Dosud neznámý pachatel ukradl na benzince v Doubravníku čtyři lahve tohoto plynu. Policisté o případu informovali ve středu. 

Evakuace 120 lidí z okolí nádraží v Tišnově: dělníci našli ve výkopu ruskou pumu

Tišnov – Při výkopové práci našli v pátek před polednem dělníci munici z druhé světové války v Tišnově na Brněnsku. Policisté z preventivních důvodů evakuovali okolí tamního autobusového nádraží.

V Dolních Loučkách chystají knihu o historii obce. Shání chybějící záznamy

Dolní Loučky - Do knihy o historii obce se možná brzy začtou lidé z Dolních Louček na Brněnsku. Práce na ní jsou v plném proudu. Nyní ale autor knihy Tomáš Šimek narazil na nedostatek podkladů. „Od roku 1848 do roku 1931 nemáme žádné písemné prameny o obci. Kronikář se v záznamech věnoval škole, kostelu, cenám zboží, ale o dění v obci téměř žádné zmínky,“ nastínil problém Šimek.

Výstava zavede do mykokosmu. Ukáže i houby rostoucí hlavně na Tišnovsku

Tišnov - Ráj najdou milovníci hub v těchto týdnech v tišnovském muzeu. Zajít tam mohou na výstavu Mykokosmos.

U Tišnova se srazila dvě auta. Záchranáři odvezli čtyři zraněné cestující

Tišnov – Čtyři zraněné si vyžádala páteční ranní nehoda na silnici 385 u Tišnova na Brněnsku. Krátce před sedmou hodinou se tam srazila dvě osobní auta.

Byli zvyklí zavézt děti až ke vchodu školy, nyní nemohou. Blokuje ho staveniště

Tišnov - Vystoupí z auta a prokličkují bočními ulicemi do školy. Pro rodiče dětí tišnovské základní školy ve Smíškově ulici bude doprava potomků složitější. U školy se totiž rekonstruuje, proto budou muset lidé zaparkovat auto o kus dál.

Ulice U Humpolky v Tišnově bude hlavní

Tišnov - Na změněnou přednost v jízdě si musí zvykat řidiči v Tišnově. Od prvního září se změní značení v křižovatce ulic Brněnská a Dvořákova. „Jako hlavní silnice bude nově vyznačena ulice U Humpolky s pokračováním do Dvořákovy,“ uvádí se na webových stránkách města.

Oprava Brněnské ulice trvá příliš dlouho, stěžují si lidé z Tišnova

Tišnov - Příliš zdlouhavé se lidem v Tišnově zdají opravy tamní Brněnské ulice. Stavbaři tam pracují rok, pokračovat budou do května.

Požár lesa hasilo 13 jednotek hasičů. Zásah komplikoval špatně přístupný terén

Pernštejnské Jestřabí – Plameny šlehající z lesa museli ve čtvrtek od čtyř hodin odpoledne likvidovat jihomoravšti hasiči u Pernštějnského Jestřabí na Tišnovsku. Zásah jim navíc komplikoval špatně přístupný terén a vysoké letní teploty.

Po pádu skončil mladý motorkář v nemocnici. Utrpěl středně těžká zranění

Lomnička – Ne zrovna šťastně zakončil svůj den motorkář ve středu večer v Lomničce na Brněnsku. Při jízdě ze stroje spadl, skončil proto v nemocnici.

Opravy parku vrcholí. Do nejkouzelnější části se lidé podívají za dva týdny

Tišnov - Úpravy druhé části parku Pod kostelem v Tišnově vrcholí.

Pitná voda nad zlato. Obce na Tišnovsku omezují spotřebu vody na sto litrů denně

Brněnsko – V šesti obcích na Tišnovsku si místní pitnou vodou své zahrady nezalijí. Kvůli suchu tam Vodárenská akciová společnost omezila její příděl na sto litrů na osobu denně. Nesmí sloužit ani k napouštění bazénů nebo umývání aut.

Raději obchod než byty, žádají obyvatelé. Bojí se stěhování problémových lidí

Tišnov - Místo areálu bývalé pily v tišnovské lokalitě Pod Klucaninou mají vyrůst obytné domy. Tišnovští se ale obávají, že se do nich nastěhují problémoví lidé.

Na hradě Pernštejn obnovují zahradu. Při pracích našli i dělové koule

Brněnsko /FOTOGALERIE/ - Park a zahrada gotického hradu Pernštejna na Brněnsku byly od šedesátých let pusté kvůli zdevastovanému stavu. To se za dva roky změní, architekti se je snaží dát do pořádku

Řidička se dvěma dětmi v autě narazila do sloupu. Pro dívku musel letět vrtulník

Štěpánovice – Čtyřicetiletá řidička ve čtvrtek kolem šesté hodiny odpoledne narazila ve Štěpánovicích na Brněnsku i se dvěma dětmi v autě do sloupu elektrického vedení. Všichni tři byli zranění a mimo auto, pro dívku letěl vrtulník.

Cyklisté se autům vyhnou. V Tišnově prodlouží cyklostezku

Tišnov - Od fotbalového areálu až ke koupališti. Po prodloužené cyklostezce se lidé v Tišnově projedou do konce roku.

Při předjíždění narazil do protijedoucího motorkáře. Švýcar v nemocnici zemřel

Lesní Hluboké – Vrtulník záchranné služby letěl v pátek před půl sedmou večer k nehodě osobního auta a motorky na silnici 602 u obce Lesní Hluboké.

Turisticky oblíbený hrad Pernštejn je uzavřený. Kvůli filmovému natáčení

Nedvědice - Milovníci historie kvůli prohlídce hradu Pernštejna tento týden do Nedvědice nezamíří. Od středy do pondělí hrad uzavřeli kvůli filmovému natáčení.

Druhý stupeň požárního poplachu. Hasiči hodinu likvidovali nebezpečný požár lesa

Újezd u Tišnova - Plameny zničily v úterý odpoledne les na ploše padesát krát osmdesát metru v Újezdu u Tišnova. Začal hořet asi ve čtyři hodiny odpoledne.

Tišnovem se procházeli legionáři i noblesní dámy. Město dýchalo vlastenectvím

Tišnov /FOTOGALERIE/ - Až zazvoní na klíče, hradba z trní spadne, a ty budeš zase šťastná, Republičko, prorokují tři sudičky miminku, které symbolizuje vznik samostatného Československa. V Tišnově na Brněnsku totiž v sobotu slaví sté výročí republiky. Od rána se na náměstí Míru koná letní trhová slavnost. Lidé si za parného dne užívají historické scénky, které propojuje dechová hudba Rouchovanka či flašinetář a místní předvádí své dobové kostýmy.

Radnice: Lidé, co chcete? Tišnov zkoumá potřeby obyvatel v dotazníku

Tišnov - Co vám ve městě nejvíce chybí? I na takové otázky se ptají tišnovští radní tamních občanů v dotazníku. Na základě toho, co se z něj dozvědí, pak sestaví strategický plán do roku 2025.

V Tišnově přibyly dvě jednosměrky. Změna zlepší průjezdnost i parkování

Tišnov - Jenom v jednom směru projedou nově řidiči v Tišnově ulice Na Hrádku a Bezručova. Od začátku července jsou totiž jednosměrné.

Rytířský turnaj na Pernštejně ovládla žena. Kat Drobek na hradě mučil i děti

Nedvědice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Zemí otřásá dusot koňských kopyt a vzduch prosycuje vůně česneku, smažených brambor i tradičních frgálů. Nádvoří nedvědického hradu Pernštejn ve čtvrtek odpoledne rozeznívá smích dětí i dospělých sedících co nejblíž vyhrazeného místa uprostřed.

Požár štěpky hasili půldruhé hodiny. Vodu vozily cisterny sedm kilometrů daleko

Deblín – Požár hromady dřevní štěpky vzburcoval v noci na středu čtyři jednotky dobrovolných a jednu jednotku profesionálních hasičů, které vyrazily do Deblína na Brněnsku. S ohněm bojovaly asi hodinu a půl.

Nové místo na relax. Pod kostelem v Tišnově otevřeli park

Tišnov - Dětské hřiště, na kterém se vyřádí nejmenší, či pódium, kde se mohou konat kulturní akce. I takové atrakce najdou lidé v parku pod kostelem v Tišnově. Park začal vznikat na podzim loňského roku, otevřeli jej v pátek.

V Senticích opět otevřeli obchod. Lidé tam nakoupí jídlo i domácí potřeby

Sentice - Potraviny, drogerii či domácí potřeby seženou opět lidé ze Sentic na Brněnsku ve své obci. V pátek tam totiž znovu otevřeli potraviny. Obchod nově spadá pod obec. 

Zrušený spoj z Bystřice do Brna nahradí nový. S přestupem na vlak v Tišnově

Brněnsko – Lidé z Bystřice pod Pernštejnem a okolí si mohou oddechnout. Jihomoravští radní v pondělí jednali o náhradě za zrušený autobusový spoj do Brna. Nově budou muset přestupovat v Tišnově na Brněnsku na vlak.

Muž s detektorem našel 700 kilo munice hrozící výbuchem. Odpálil ji pyrotechnik

Svatoslav /VIDEO/ – Asi sedm set kilogramů munice z druhé světové války odpálili ve středu policisté nedaleko Svatoslavi na Tišnovsku. Na nebezpečné předměty je upozornil osmadvacetiletý muž, který se v místním lese pohyboval s detektorem kovů. „Při neodborné manipulaci by mohla munice klidně vybuchnout,“ upozornil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nový park v Tišnově už dokončují

Tišnov /FOTOGALERIE/ - Místo, kde budou rády trávit čas rodiny s dětmi. Takovým by se měl stát park pod kostelem v Tišnově na Brněnsku, který otevřou začátkem června. V uplynulých týdnech v parku, na kterém dělníci pracují od loňského podzimu, skončila první fáze prací.

Vítr lámal stromy, strhával reklamy. Hasičům dělal problémy i při hašení požárů

Jižní Morava – Silný vítr zaměstnal o víkendu jihomoravské hasiče. Kvůli jeho následkům vyjížděli třiačtyřicetkrát, nejčastěji odstraňovali spadlé stromy na Blanensku. Dvakrát zasahovali i u uvolněných billboardů.

Tišnovskou cyklostezku uzavřeli kvůli padajícímu kamení

Tišnov - Oželet projížďku po tišnovské cyklostezce musí až do konce června všichni cyklisté i pěší. Kvůli padajícím kamenům totiž minulý týden dělníci stezku do Předkláštěří uzavřeli.

Fotbalisté odmítli nastoupit. Favorit na postup do třetí ligy odstoupil z divize

Tišnov – V minulé sezoně se radovali z postupu, v podzimní části té letošní připomínali parní válec, soutěži suverénně vládli a téměř každý už měl jasno, že vybojují třetí ligu. O to větší šok proto způsobilo oznámení, že fotbalisté Tišnova jarní část moravskoslezské divize D neodehrají a klub ze soutěže odstupuje.

V Tišnově zavřou křižovatku u školy. Kvůli opravám

Tišnov - Rodiče stovek dětí z tišnovské základní školy na náměstí 28. října i řidiče projíždějící Tišnovem na Brněnsku v následujících týdnech potrápí dopravní uzavírky několika ulic. „Od úterý třetího dubna budou dělníci měnit plynovod v křižovatce náměstí 28. října a Riegrovy ulice. Úplně uzavřená od třetího dubna do patnáctého května bude Riegrova od náměstí Míru po Drbalovu ulici,“ uvedl mluvčí města Roman Skřepek.

V Tišnově plánují stavbu nové školky. I kvůli povinnosti přijímat dvouleté děti

Tišnov - Nedostatek míst ve školkách řeší již delší dobu v Tišnově na Brněnsku. Vedení města proto nyní začalo plánovat stavbu další mateřské školy.

AKTUALIZOVÁNO

Hrozba ozáření? Hasiči z chemické laboratoře přesněji změří radiaci

Tišnov /FOTOGALERIE/ – Nové monitorovací zařízení pro kontrolu radiace využívají od února hasiči z chemické laboratoře v Tišnově na Brněnsku. Systém umožňuje měřit radiaci v terénu. Například v okolí jaderných elektráren, při kontrolách různých typů ohrožených prostor nebo při kontrolách nákladů.

AKTUALIZOVÁNO

V Tišnově hořela hala s klimatizacemi. Zranil se jeden dobrovolný hasič

Tišnov /FOTOGALERIE/ – Oblaka černého kouře a sirény hasičů zalarmovaly v pondělí odpoledne obyvatele Tišnova na Brněnsku. Hasiči tam zasahovali při požáru v hale, ve které se vyrábí klimatizace. Na místo vyjelo třináct jednotek. „Máme druhý stupeň požárního poplachu kvůli rozsáhlému požáru," uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Tišnovské důchodce odveze na úřad nebo k lékaři taxi. Za dvacet korun

Tišnov - Zvýhodněnou taxislužbu využívají od poloviny října tišnovští důchodci. Na úřad nebo k lékaři je řidič ve všední dny odveze za dvacet korun.

Blázinec v Tišnově? V nemocnici natáčejí další řady seriálu Labyrint

Tišnov /REPORTÁŽ/ - Park před tišnovskou nemocnicí ráno halí stín. V trávě okolo cesty stojí zvukaři, maskéři a technici. Kameramani zrovna ostří záběr, v režisérském stanu Jiří Strach kontroluje scénář. „Jedeme!“ ozve se z vysílačky. Padne klapka, všechno ztichne. Zazní „akce!“ a zraky všech se upírají na příjezdovou cestu. Přijíždí modré auto a z něj vystupují vyšetřovatelé. Doprovází pohublou ženu do psychiatrické léčebny. Když vejdou do budovy, je slyšet: „Stop, sjedeme to ještě jednou.“ To režisér žádá opakovaný záběr.

AKTUALIZOVÁNO

Zlaté mince zdobí silueta hradu Pernštejn. V budoucnu se na nich objeví i Veveří

Nedvědice – Silueta hradu Pernštejn zdobí od úterý přes jedenáct tisíc zlatých minci vydaných Českou národní bankou. Lidé si mince do posledního kusu zamluvili už koncem Srpna, přestože je vedení banky představilo až nyní.

Řidič naboural do stromu a zůstal zaklíněný v autě. Na místě zemřel

Sentice - Tragické následky měla nehoda, která se stala ve čtvrtek odpoledne poblíž Sentic na Brněnsku. Zemřel při ní řidič, který narazil autem do stromu.

Kradl a bílil spíže. Do chatek na Tišnovsku se muž vloupal minimálně desetkrát

Brněnsko – Poničená okna a prázdné police ve spížích za sebou nechával devětapadesátiletý muž, který podle kriminalistů v létě kradl v chatových oblastech na Tišnovsku. O případu v úterý informovali policisté.

Smrtelná nehoda. Motorkář v protisměru se srazil s odbočujícím autem

Předklášteří - Smrtelná nehoda zastavila v pondělí po sedmé hodině večer dopravu na silnici 385 u Předklášteří na Brněnsku. Osobní automobil se tam srazil s motorkářem, který na místě zemřel.

Řidič se převrátil s autem na střechu. Měl středně těžká poranění a tržné rány

Deblín – Autem převráceným na střeše skončila v úterý odpoledne cesta sedmatřicetiletého řidiče u Deblína na Brněnsku. Muže se středně těžkými poraněními a tržnými ranami převezli záchranáři do brněnské Úrazové nemocnice. „Sjel z vozovky a s autem se převrátil. Proč se tak stalo, zatím vyšetřujeme,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Důchodkyně z Tišnova odkázala své životní pojištění neziskovce

Tišnov /ANKETA/ – Nejlepším přítelem člověka je pes. Zvlášť když je asistenční. Darovat sto čtyřicet tisíc korun na jejich výcvik se při psaní závěti rozhodla dvaasedmdesátiletá Jindra Dvořáková, která žije v domově důchodců v Tišnově.

První divizní body zůstaly v Břeclavi. MSK přetlačil nováčka z Tišnova

Břeclav /FOTOGALERIE/ – S pěti novými hráči v základní sestavě na úvod zvládli emotivní bitvu. Fotbalisté MSK Břeclav v předehrávce prvního kola nového divizního ročníku zdolali na domácím hřišti nováčka soutěže z Tišnova těsně 2:1.

Tišnov prosvištěl Rovinkou k cíli. Vystřílel si další trofej - superpohár

Tišnov – Ve fotbalovém Tišnově si v letošním roce udělali ze sbírání trofejí pěkný zvyk. V neděli získal nováček divize D už třetí prvenství, když ovládl superpohár. Jakožto držitel Poháru Jihomoravského krajského fotbalového svazu porazil 5:1 slovenský celek Rovinka, vítěze Poháru Bratislavského fotbalového svazu. „Vítězit je hezké, ale abychom teď nedostali facku. Musíme na sobě s pokorou makat,“ brzdil euforii tišnovský útočník Tomáš Sodomka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT