Ani maximální pozornost dopravní nehodě někdy nezabrání. Takovým pomyslným „ochráncem“ může být autosedačka, která je velmi důležitou výbavou nejen pro miminko, ale i starší dítě. Správně vybraná autosedačka zajistí tu nejvyšší možnou bezpečnost.

Sto padesát centimetrů 

Jak uvedla Nela Mertová z českobudějovického obchodu Babyla, kde se specializují na dětské kočárky, autosedačky a další dětské zboží, tou první autosedačkou je tak zvané vajíčko. „Další autosedačku pak kupují rodiče dětem, když jsou jim zhruba čtyři roky nebo měří přes sto centimetrů,“ přibližovala. Vydržet v nich děti musí podle zákona do doby, než dosáhnou výšky 150 centimetrů nebo je jejich váha 36 kilogramů.

Cizí jazyk otvírá dětem zcela nové možnosti a rozvíjí jejich schopnosti. Spousta rodičů si ale klade otázku, kdy s učením cizí řečí začít. Ideální dobou je předškolní nebo raný školní věk?

„Při výběru sedačky pro větší děti bych si ohlídala, jaké je řešení hlavového a tělního dílu. Podívat by se rodiče měli i na to, jaký prostor mají děti na ramena. Když dáváte do sedačky čtyřletý dítě, tak je samozřejmě v té ramenní části o dost menší než pak třeba to desetileté dvanáctileté dítě, takže je třeba si ohlídat, aby tam dítě mohlo sedět pohodlně a nebylo tam nějak zmáčknuté,“ radila Nela Mertová z obchodu Babyla, jenž se nachází v blízkosti nového sportovního areálu Vltava při sjezdu ze Strakonické ve směru na Písek.

Ochrana před nárazem 

Neméně důležitá je pak i ochrana před bočním nárazem. „V minulosti se na boční náraz až tak nehledělo, právě z testů ale vyplynulo, že je to vlastně nejvíc nebezpečné. Když dojde k čelnímu nárazu, je tam palubní deska, airbag, ale v případě bočního nárazu jsou tam jenom dveře, nějaký airbag, ale jste hned vy nebo dítě. Takže právě proto je v autosedačkách ještě vyztužení, aby tam byla nějaká deformační zóna, než bude samotná autosedačka,“ vysvětlovala Nela Mertová. Dodala, že každá autosedačka má tuto funkci řešenou jinak, některé jsou integrované, jiné odnímatelné.

Malé, velké, v dvoj nebo trojkombinaci, s pohonem nebo bez. To všechno dnes nabízí budoucím rodičům trh s kočárky:

Aby mohla autosedačka plnit svou funkci dobře, musí v ní být dítě dobře připoutané. Hlavně v zimních měsících na to ale rodiče zapomínají. „Do autosedačky by měly mít děti co nejméně vrstev, aby mezi pásy a dětmi byl prostor na dva prsty. U větších dětí se stává, že je vyzvednete ze školy, skočí do auta, dítě má bundu, mikinu , jen ho připoutáte a jedete. Když pak ale sundáte všechny ty vrstvy, zjistíte, že jsou pásy vlastně úplně na volno. V případě nárazu by tak dítě mohlo klidně z té autosedačky vyletět,“ poukázala na možné nebezpečí.

Jak vybrat autosedačku: 

| Video: Youtube