Správný sed u miminka je vyvrcholením jeho fyzického vývoje. Dítě si sedne až když správně posílí svaly při lezení. Pokud však vývoj neprobíhá správně a miminko neposílí potřebné svaly, dochází k sedu mezi patami. W sed nerovnoměrně zatěžuje pohybový aparát a vede k problémům s držením těla. Co způsobuje W sed? A jak W sed děti odnaučit?

Jak vypadá W sed

Během W sedu je dítě usazené zadečkem mezi patami. Nohy vytváří tvar písmene W. Odtud tento sed také získal své jméno.

Pro děti se jedná o nejjednodušší typ sedu. Nezapojují při něm svaly středu těla a nohama si poskytují oporu. Tato poloha jim navíc poskytuje širokou základnu, tím se problém oslabeného svalstva dále prohlubuje.


Nahrává se anketa ...

„Při W sedu dochází k povolení bříška, zakulacení zad a nepřirozenému vychýlení dolních končetin,“ vysvětluje na svém webu fyzioterapeutka Soňa Barvenčíková.

Do správného vývoje patří sed šikmý

Při správném vývoji se dítě postupně dostává z polohy na zádech, přes otáčení a lezení do stoje. „Děti většinou nejdříve stojí a obchází nábytek a až potom si sednou. Sed je totiž pro dítě velmi náročná pozice a je tedy takovým vyvrcholením vývoje,“ vysvětluje na webu Fyzionožka Barvenčíková.

Z lezení se dítě dostává do šikmého sedu „Ten je dalším z důležitých milníků pohybového vývoje a kvality pohybových dovedností do budoucna,“ píše na svém instagramu fyzioterapeutka Lucie Chalupová.

Co způsobuje W sed

Mezi příčiny W sedu patří podle příspěvku Dětské fyzio mámy špatný psychomotorický vývoj, oslabené svaly, snížené svalové napětí, hypermobilita nebo problémy s kyčelními klouby. Její instagramový profil sleduje přes 85 tisíc lidí.

Překážkový sed: Napůl cesty

Překážkový sed je na poloviční sedě mezi sedem přímým (správným) a W sedem. Dítě při něm zaujímá pozici, jako při skoku přes překážku. Odtud jeho název.

„Jde vlastně o poloviční W sed, kdy je stále jedna dolní končetina ve špatném postavení,“ komentuje na webu Barvenčíková.

Jak odnaučit W sed

Fyzioterapeutka Barvenčíková na svém webu doporučuje sed dítěte opravovat. Podle schopností a stáří dítěte ho místo W sedu umístěte do sedu šikmého, přímého, nebo na patách.

Velmi důležité je u dětí přelézání překážek, stoupání, obcházení nábytku i cvičení na míči. To vše posiluje správné svaly, které dítě ve správném sedu udrží.

Zdravotní portál Web MD doporučuje hrát s dětmi hry, při kterých se musí natahovat do různé výšky a hloubky. Pomůže jim to uvolnit šlachy.

Následky W sedu: Špatné držení těla i bolesti

W sed sám o sobě upozorňuje rodiče, že ve vývoji dítěte neprobíhá vše ideálně. Rodič by tedy měl zjistit, proč W sed dítě vyhledává a příčiny řešit.

V případě zanedbání hrozí dítěti přetrvávající svalová nerovnováha, přetížené klouby, bolesti i postavení nohou do X.

„X postavení kolen může mít vliv i na chůzi,“ varuje na instagramu Dětská fyzio máma, Michaela Kačírková Voltrová.

Jak uvádí Web MD, studie 39 dětí ve věku od 3 do 6 let ukázala nevhodnost této polohy. U dětí, které často využívaly W sed, docházelo i ve stoji k rotaci pánve a kyčlí.

Tyto děti měly také významně zvýšené riziko bolestí, ortopedických vad a zkrácených šlach.

Pokud si miminko pro první sed zvolí W sed, měli byste navštívit fyzioterapeuta. Stejně tak, pokud si dítě není schopno sednout jinak, nebo má s přímým sedem potíže.

Podívejte se na další rady a tipy pro rodinu: