Zázvor je mezi těhotnými ženami oblíbený. Pomáhá totiž s nevolnostmi i bolestí. Právě těhotné ženy by si ovšem příjem zázvoru měly hlídat. Podle webu Healthline je za bezpečnou denní dávku považován 1 gram zázvoru. To odpovídá čtyřem šálkům baleného čaje, nebo čaji ze 4 gramů čerstvého kořene.


Nahrává se anketa ...

Zcela by se zázvoru měly vyhnout ženy s historií potratů, krvácení nebo problémy se srážlivostí krve. Zázvor je také nevhodný ve třetím trimestru. Může zvyšovat riziko krvácení u porodu.

Zázvor v těhotenství a jeho benefity

Zázvor je tropická rostlina. Její kořen se používá po tisíciletí jako koření, ale své místo má také v léčitelství a medicíně. WebMD uvádí, že zázvor pomáhá s nevolnostmi a žaludečními problémy, menstruační bolestí, bolestí hlavy, bolestí svalů a kloubů. Výzkumy také naznačují jeho schopnost snižovat otoky, cholesterol i krevní cukr a možné ochranné benefity proti Alzheimerově chorobě.

Podle studie z roku 2012 také pomáhá s bolestí způsobenou děložními stahy. Ta provází ženy nejen při menstruaci, ale také v těhotenství.

Zázvor si vypěstujte doma, klidně z toho koupeného:

| Video: Youtube

Čaj a lízátka. Pozor na extrakty

Těhotné ženy mohou zázvor využívat nejen ve formě čaje, ale také lízátek. Dostupná jsou v lékárnách a pomáhají s těhotenskými nevolnostmi. Často navíc obsahují vápník, který pomáhá proti pálení žáhy. Pozor si dejte na doplňky stravy s obsahem zázvorového extraktu. Ten je totiž koncentrovanější.

Staví nebo nestaví? Mrkvička je oblíbenou součástí prvních příkrmů. Přečtěte si, jak ji připravit, aby miminko nečekal břichabol:

Jan Martin a Denisa Diblíková v článku pro publikaci Praktické lékařství uvádí, že jeden gram extraktu nebo prášku odpovídá čtyřem gramům čerstvého zázvoru, případně dvěma lžícím zázvorového sirupu.

„Doporučená denní dávka zázvoru pro léčbu zvracení spojeného s těhotenstvím je 1 gram extraktu,“ upozorňují v článku Nežádoucí a toxické projevy předávkování běžnými rostlinnými drogami.

Síla maliníku

  • Bylinkám se těhotné musí většinou vyhýbat. Některé jsou ale naopak právě v tomto období prospěšné.
  • To platí například o listech maliníku. Často je využívaný především ve třetím trimestru.
  • Čaje z maliníku posilují dělohu, jsou bohaté na železo a zmírňují porodní bolesti. Některé studie dokonce naznačují, že pití čaje z maliníku snižují rizika porodních komplikací.

Zdroj: American Pregnancy

Rizika konzumace zázvoru

Při konzumaci více než 5 gramů zázvoru denně hrozí nežádoucí účinky. Mezi ně patří pálení žáhy, plynatost a průjem. Mezi závažnější rizika se řadí zvýšené riziko krvácení. Právě kvůli němu by si na zázvor měly těhotné ženy dát pozor. A v případě historie potratů se zázvoru v těhotenství zcela vyhnout.

„Zázvor totiž potlačuje tromboxan – látku, která v lidském těle zajišťuje srážení krve a stažení cév,“ vysvětlují na webu Medical News Today.

Pozor by si na zázvor měli dát také všichni, kteří se léčí s vysokým tlakem, cukrovkou nebo berou léky na ředění krve. Podle WebMD může zázvor reagovat s léky na tato onemocnění a negativně ovlivnit jejich účinnost. To platí i pro těhotné ženy, které se s vysokým tlakem a cukrovkou mohou v těhotenství setkat poprvé. Pokud vám lékař předepíše léky, poraďte se, zda je další konzumace zázvoru vhodná.