Předchozí
1 z 4
Další
  • Petr Holík byl nominován na světový šampionát.Petr Holík byl nominován na světový šampionát.Zdroj: Deník/Lubomír Budný

PETR HOLÍK. Ačkoliv dlouhodobě patří mezi nejlepší útočníky české extraligy, světový šampionát je mu pořád zapovězený. Nejblíž byl v roce 2017, kdy ho trenér Josef Jandač nominoval na mistrovství v Paříži, ale na turnaji si nezahrál. Před třemi roky, kdy prožíval v Kometě svou životní sezonu, ho tehdejší kouč českého národního týmu Miloš Říha při nominaci na světový šampionát v Bratislavě opomenul s odůvodněním, že mu pro mezinárodní úroveň chybí něco navíc.

Letos dostal zlínský rodák novou šanci splnit si sen o účasti na vrcholné akci od nového realizačního týmu v čele s Finem Kari Jalonenem. „Pro mě je to super návrat do reprezentace. Jsem moc rád, že tady mohu být. Potěšilo mě, že si prodloužím sezonu a budu tady trénovat,“ radoval se třicetiletý forvard už při pozvánce na druhý reprezentační kemp do Znojma. Od té doby urazil dlouhou cestou, kterou se dostal až na šampionát.

Není ale jisté, zda ho i ve Finsku nestihne osud, který zná už z Paříže a podnik neprosedí na tribuně. Na závěrečném turnaji před startem mistrovství Švédských hrách nastoupil až do posledního utkání se Švýcarskem, kde přispěl k výhře 3:0 jedním gólem.

Andrej Kollár v první sezoně za Kometu ukázal svůj potenciál.Andrej Kollár v první sezoně za Kometu ukázal svůj potenciál.Zdroj: HC Kometa Brno/Vít Golda

ANDREJ KOLLÁR. Má za sebou sezonu, při níž v hokejové Kometě naplno ukázal svůj potenciál. Místo toho, aby dvaadvacetiletý slovenský forvard paběrkoval na hraně sestavy, jak se v létě mohlo zdát, řekl si svými výkony o místo v elitní lajně.

V listopadu ho sice na tři měsíce zastavilo zranění, které si přivodil na reprezentačním srazu, ovšem na konci sezony na sebe Kollár znovu poutal pozornost. A tak přišla pozvánka do slovenské reprezentace před světovým šampionátem. Většinu času strávil ve čtvrté formaci. Zdařil se mu zejména duel s Norskem, v němž sice Slovensko ve čtvrtek prohrálo 4:5 po nájezdech, ale Kollár dal gól a na jeden přihrál.

Vysloužil si nominace na světový šampionát, čímž dostává šanci navázat na svého stejnojmenného otce, jenž se v dresu slovenského národního týmu představil na mistrovství světa dvakrát.

Michal Krištof patřil mezi opory KometyMichal Krištof patřil mezi opory KometyZdroj: Deník/Jiří Sláma

MICHAL KRIŠTOF. Fanoušci Komety už moc dobře ví, proč kreativní centr bude jednou z důležitých tváří slovenské reprezentace na šampionátu. V Brně patřil v uplynulé sezoně mezi nejproduktivnější a nejplatnější hráče, své výkony ještě vygradoval v play-off, kdy se z tvůrce hry převtělil ve střelce.

Ačkoliv je osmadvacetiletý forvard stále teprve ve středním hokejovém věku, bude patřit mezi nejzkušenější hráče nejmladšího slovenského výběru na mistrovství světa v historii. Rodák z Nitry míří už na svůj čtvrtý šampionát.

Krištof slavil na olympiádě v Pekingu bronzové medaile a sezonu hodlá ještě vyšperkovat ve Finsku. V přípravě nastupoval vesměs v elitní lajně.

Matej Tomek prožil v Kometě rozporuplnou sezonu.Matej Tomek prožil v Kometě rozporuplnou sezonu. Zdroj: HC Kometa Brno/Vít Golda

MATEJ TOMEK. V Kometě prožil rozporuplnou sezonu, při níž musel přepustit pozici brankářské jedničky nejprv Jakubu Sedláčkovi a následně Marku Čiliakovi, ve slovenské reprezentaci si ale vybudoval solidní postavení a vysloužil si nominaci na svůj premiérový šampionát. Chytal například i při sobotní generálce slovenského týmu, při níž sedmnácti úspěšnými zákroky přispěl k výhře 2:0 nad Francií.

Zamotal tak hlavu trenérovi Craigu Ramsaymu, jehož čeká těžké rozhodování o tom, koho na šampionátu pošle do brány. Kromě Tomka má na výběr olympijského hrdinu Patrika Rybára a Adama Húsku, jenž v uplynulé sezoně nakoukl do NHL. „Musím to zaklepat, zatím mi to chytalo. Doufám, že to tak bude pokračovat dál. Chtěl jsem se dostat po sezoně v klubu do mentální pohody. Uvědomuji si, že v tom musím pokračovat a zopakovat své výkony,“ uvedl brzy pětadvacetiletý gólman pro šport.sk.