Předchozí
1 z 5
Další

Petr Hubáček ukázal pohár pro mistra světa a zlatou medaili v Brně.Petr Hubáček ukázal pohár pro mistra světa a zlatou medaili v Brně.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

PETR HUBÁČEK. Devadesátky a taky přelom tisíciletí byly pro hokejovou Kometu dobou temna, kdy se klub topil v první a chvíli dokonce i ve druhé lize. Logicky proto z Brna cesta do reprezentace nevedla. Prvním hokejistou v éře samostatnosti, který se propracoval do národního týmu po sezoně v Kometě, byl Petr Hubáček.

Brněnskému rodákovi se to povedlo dokonce dvakrát, kdy čeští fanoušci zažili dva nejpovedenější šampionáty za posledních patnáct let. Hokejový buldok, který neúnavně znepříjemňoval hru soupeři ze čtvrté formace, totiž zažil zlatý šampionát v roce 2010 v Německu a parádní jízdu bratislavským šampionátem o rok později, kdy sice národní tým získal bronz, ale zanechal skvostný dojem.

Současný televizní expert Hubáček si důsledně plnil svou roli dělníka ze čtvrté formace, proto není divu, že z obou šampionátů nasbíral tři body, jeho přínos čněl v něčem jiném. V reprezentaci prokazoval velkou houževnatost, třeba v semifinále 2010 se Švédskem přišel o několik zubů, když blokoval střelu.

Až si mnozí fanoušci Komety kladli otázku, proč není platný v extralize podobně jako v národním týmu. „V Brně jsem naskočil do čtyřiadvaceti zápasů a jen tak pětkrát šestkrát jsem sám sobě mohl říct, že to bylo dobré. Jinak průměr, někdy ani to ne. I proto je strašně příjemný pocit, když jsem si ověřil, že na mezinárodní úroveň mám," hlásil po světovém šampionátu v roce 2010. O rok půl později v sezoně 2011/2012 dal Kometě nadobro sbohem a vydal se do Finska. 

Jakub Krejčík se naposledy na mistrovství světa představil před pěti lety v Dánsku.Jakub Krejčík se naposledy na mistrovství světa představil před pěti lety v Dánsku.Zdroj: ČTK

JAKUB KREJČÍK. Po Petru Hubáčkovi trvalo dlouhé roky, než se z Komety probojoval další hráč na světový šampionát, ačkoliv brněnský klub posbíral několik extraligových medailí. Do nominace národního týmu proklouzl brněnský hokejista až po mistrovském play-off v roce 2017.

Na šampionát se dostal obránce Jakub Krejčík, jeden z nejdůležitějších článků brněnského zlatého celku na cestě za vysněným Masarykovým pohárem, který přitom Kometu posílil až na konci ledna poté, co jeho tehdejší zaměstnavatel ze Záhřebu ztratil naději na play-off KHL.

Do Paříže, kde světový šampionát konal, si ale Krejčík famózní fazónu z Brna nepřivezl. Podobně jako celý tým se hledal, v sedmi duelech zaznamenal bod a po čtvrtfinálové prohře s Ruskem se sen o medaili rozplynul. „Vždycky je to je jednom zápase, který nám nevyšel. Ani osobně to nebylo nic moc," přiznal Krejčík. 

O rok později po dalším titulu s brněnskou Kometou odletěl zkušený obránce na šampionát konaný v Dánsku, přestože ho trápilo zranění břišního svalu. I kvůli němu naskočil jen do čtyř zápasů, v nichž se mu tolik nevedlo. Nasbíral ale tři body za tři asistence. To byl mimochodem dosud poslední šampionát, na němž se současný zadák pražské Sparty objevil.

Martin Nečas si zahrál zatím na jediném seniorském světovém šampionátu, v roce 2018 v Dánsku.Martin Nečas si zahrál zatím na jediném seniorském světovém šampionátu, v roce 2018 v Dánsku.Zdroj: Deník/Ivan Němeček

MARTIN NEČAS. Na světový šampionát zamířil blyštivý talent českého a brněnského hokeje v devatenácti letech v roce 2018 po mistrovském titulu s Kometou. A hned v úvodní partii proti Slovensku se blýskl, když deset vteřin před koncem třetí třetiny překonal svého klubového parťáka z Komety v bráně Slovenska Marka Čiliaka a poslal duel do prodloužení, v němž Češi Slováky dorazili. Poté kvůli zranění vynechal zápas se Švédskem, ale následně se vrátil. Na turnaji nasbíral solidních pět bodů v sedmi duelech a zaujal.

Jak turnaj gradoval, přestalo se mu dařit a nakonec musel stejně jako celý tým kousat čtvrtfinálové vyřazení s USA. „Moc jsem si turnaj užíval. Na druhou stranu jsme nepřešli přes klíčový zápas. Vyhrajete šest zápasů ve skupině, a potom rozhodne jedno utkání,“ mrzelo Nečase.

Pro současnou hvězdu Caroliny Hurricanes to byl první a zároveň poslední světový šampionát, na němž se objevil. Ukázal ale, že má na mezinárodní úroveň, což potvrdil v následných letech v zámoří.

Jakub Flek letos absolvuje svůj třetí šampionát.Jakub Flek letos absolvuje svůj třetí šampionát.Zdroj: Deník/Roman Dušek

JAKUB FLEK. Znovu se hráč přímo z Komety dostal na šampionát až v letošním roce. V Rize obléká dres národního týmu Jakub Flek. Bývalý dlouholetý forvard Karlových Varů se postupně propracoval ve stálici české reprezentace, když je na třetím mistrovství světa v řadě.

Letos se na něj poprvé dostal z Komety, kde má za sebou úvodní sezonu. Po aklimatizaci se Flek podle očekávání zařadil mezi nejdůležitější hráče brněnského celku, s devatenácti trefami v základní části byl taky druhým nejlepším kanonýrem mužstva.

Na šampionátu si ve třech duelech připsal zatím jednu asistenci, v prvních dvou nastoupil ve čtvrté formaci, v pondělí proti Lotyšsku naskočil ve třetí lajně. Chodí také na oslabení.

Tomáš Kundrátek (na snímku vlevo) má patřit mezi tahouny obrany na letošním světovém šampionátu.Tomáš Kundrátek (na snímku vlevo) má patřit mezi tahouny obrany na letošním světovém šampionátu.Zdroj: ČTK

TOMÁŠ KUNDRÁTEK. Kometě už sice dal po pouhé sezoně nedávno sbohem a vrátil se do Třince, na šampionát se ale tentokrát dostal z Brna. Třiatřicetiletý obránce má i přes rozpačitou sezonu na jihu Moravy v národním týmu pozici klíčového zadáka v první obranné dvojici po boku Michala Kempného.

A rodákovi z Přerova se zatím na šampionátu příliš nevede. Zatímco loni byl nejproduktivnějším obráncem reprezentace při bronzovém mistrovství světa, nyní v Rize je zatím s jednou asistencí ve třech zápasech trochu za očekáváním.

A zdaleka nejde jen o body. Čeští fanoušci mohou doufat, že jeho výkony budou s důležitostí stoupat podobně jako v Kometě. Po matné základní části se Kundrátek rozzářil v play-off extraligy, kde v dresu Komety zaznamenal sedm bodů v deseti duelech.