Deník

Děti ze školy v Měníně se setkávají se studenty z celého světa. Poznávají zvyky

Měnín – Kolem 250 žáků usedá každé všední ráno do lavic v učebnách základní školy v Měníně. Budova, ve které zařízení sídlí, vyrostla v roce 1880, kdy kvůli nedostatku místa přestala sloužit předchozí škola. Děti v Měníně získávají základní znalosti a představu o fungování světa v devíti třídách. Vzdělávací zařízení je vesnického rázu a pedagogové usilují o to, aby v něm panovala přátelský atmosféra, ve které si učitelé a žáci mezi sebou vytvářejí přátelský a laskavý vztah.

Učitelé se s žáky setkávají v moderně vybavených třídách, ve kterých mají vždy k dispozici buď interaktivní tabule nebo dataprojektory. V počítačové učebně zase žáci zdokonalují své schopnosti na nových přístrojích, moderní vybavení jim slouží také v učebnách chemie a fyziky. Rekonstrukcí před nedávnem prošla také školní dílna, studenti si v ní po skončení oprav vyzkouší například výrobu keramiky.

Před začátkem vyučování a po poslední vyučovací hodině některé děti tráví čas také ve školní družině, která je součástí budovy. Pojme až padesát dětí, které se, pokud jim přeje počasí, zabaví také na venkovním sportovním hřišti.

Vzdělávací zařízení v Měníně je součástí projektu Edison, který cílí na propojení dětí nejrůznějších kultur a národností. „Školáci se tak seznamují se zvyky a tradicemi jiných národů, ale také se situací v jiných zemích. Projekt pro nás každoročně připravuje studentská organizace,“ sdělil ředitel školy Zdeněk Jochman.

Díky Edisonovi zavítala do vsi na Brněnsku čtveřice studentů z Jordánska, Maroka, Gruzie a Ruska. „V jednom týdnu představili studenti žákům země, ve kterých se narodili, hráli s nimi různé hry, promítali jim nejrůznější snímky a diskutovali. A to vše v angličtině. Školáci tak získali představu o tom, jak se žije jinde ve světě,“ řekl Jochman.

Děti a učitelé z Měnína spolupracují se středoškoláky z nedaleké Střední školy elektrotechnické a energetické v Sokolnicích. 

Děti ze školy v Měníně se setkávají se studenty z celého světa. Poznávají jejich tradice a zvykyZdroj: Deník / Marek Hadrbolec

Děti ze školy v Měníně se setkávají se studenty z celého světa. Poznávají jejich tradice a zvyky

 

Dále z vašeho Deníku

Akční letáky