Domácí chov drůbeže v Lednici na Břeclavsku skolila na konci listopadu ptačí chřipka. Chovatel nahlásil úhyn osmi slepic, veterináři dalších osmdesát kusů drůbeže utratili. Slepice, perličky i křepelky. Nejedná se o jediné ohnisko této nemoci v České republice z poslední doby, proto už před potvrzením ptačí chřipky v Lednici zavedla Státní veterinární správa mimořádná celorepubliková opatření. Pod hrozbou pokuty až dvou milionů korun pro podnikatele a sto tisíc pro fyzické osoby nařídili zákaz chovu drůbeže ve venkovních prostorech všem chovatelům.

Na jednu stranu je pochopitelná snaha veterinářů něco udělat. Chtějí zabránit dalšímu šíření, aby se z jednotek ohnisek nestaly desítky. Zvláště když typ ptačí chřipky potvrzený v Lednici je přenosný i na člověka. Ale zase si lze jen těžko představit vyplašené tetičky na vesnicích, jak pro svých pět slepic akutně hledají střechu nad hlavou, a to doslova. Z čeho a kde pro ně najednou mají shánět přístřešek, když toto ptactvo chovají často desítky let v nekrytém výběhu, i když třeba uzavřeném.

Naštěstí zvítězil zdravý rozum a veterináři po dni trvání přísného opatření povolili drobným chovatelům z objektivních důvodů výjimku. Tetičky nebo jim podobní chovatelé nebudou zbytečně dávat svých pár slepic do kontaktu třeba s divokou vodní drůbeží, od které hrozí velké riziko nákazy. Kéž by se v některých případech obdobně rozumně chovali i jiní odborníci…