Novinka překvapila v uplynulých dnech nejen Brňany, ale především šoféry vozového parku Dopravního podniku města Brna. Hudbu ani mluvené slovo, tedy například podcast nebo audioknihu, už si řidiči v kabině nepustí. A to ani v případě nižší hlasitosti, která by cestující ničím nevyrušovala.

O víkendu se na jihu Moravy zranilo několik cyklistů, jeden zemřel.
U Brněnské přehrady zemřel cyklista, měl zástavu. Lidé ho oživovali marně

Zástupci dopravního podniku argumentují zvýšeným množstvím stížností, které v poslední době od cestujících přijali. Ty se týkají právě například hlasité hudby, kterou si někteří šoféři měli v kabině vozů hromadné dopravy pouštět takzvaně na plné pecky.

V uplynulých měsících současně zaznamenávají častější dopravní nehody, jejichž viníkem jsou šoféři hromadné dopravy. A protože mezi sebou můžou poslech hudby či podcastů a nehody podle představitelů dopravního podniku souviset, rozhodli se tuto činnost zakázat všem řidičům.

Letošní Ignis Brunensis v Brně začal v sobotu 1. června.
VIDEO: Ohňostroj nad Brnem, začal festival Ignis Brunensis. S hudbou od Mirai

To neschvalují cestující, které jsme oslovili, ani se to nelíbí odborům instituce. Jejich členové zejména uvádějí, že s nimi samotný zákaz nikdo neprojednal, nýbrž pouze informativně zjistili, že počet stížností cestujících postupně roste. Podotýkají rovněž, že většina z nich samotných používá k přepravě po městě hromadnou dopravu, hlasitý poslech hudby proto nepovažují za masový jev.

A právě v tomto bodě bych se zastavila. Přestože se mezi šoféry dopravního podniku nejspíše skutečně najdou někteří hříšníci, je otázkou, zda je plošný zákaz pro všechny vhodným řešením. Na mysl mi přicházejí zejména ukáznění řidiči, kteří dosud hudbu využívali například k pocitovému zkrácení směny.


Nahrává se anketa ...

Pokárání si proto zaslouží primárně ti, kvůli jejichž chování se cestující v hromadné dopravě necítili komfortně. Takovým lidem je potřeba připomenout, že se stále jedná o jistý způsob služby, kterou pro Brňany vykonávají, a chtě nechtě k ní náleží rovněž patřičná etiketa.

Kolona historických vozidel projela v sobotu odpoledne brněnským náměstím Svobody.
VIDEO: Škoda Spartak, Tatra 700 i „Zetko“. Brnem projela historická auta

Nepochybuji o tom, že je práce šoféra dopravního podniku řehole. Proto by pracovníci měli mít způsoby, jak si směnu zpříjemnit, nikoli zkomplikovat nebo otrávit, avšak v mezích slušného vychování. Věřím, že se spokojeným řidičem budou spokojení také cestující. Doufejme tedy, že se zákaz poslechu hudby v řidičské kabině ukáže pouze jako dočasný.