Z hlediska množství produkci letošního ročníku již nyní odhadujeme na nízkou. A to asi o 40% nižší, než je dlouhodobý průměr. Ten činí 6 tun hroznů z hektaru vinice. Tento nižší výnos nebude mít vliv na množství prodaného burčáku, neboť jeho prodej je z hlediska celkové produkce marginální.Srovnáme-li produkci vína s loňským rokem, tak loni byla taktéž nízká sklizeň. Oproti průměru asi o 35 % menší. Co do množství je tedy tento ročník ještě nižší. Letošní rok je extrémně silný na výskyt srážek a vlhkých period počasí, které způsobily silný rozvoj plísní v červnu. Plísně napadly květenství révy a hrozny se tak ani nemohly vyvinout. Nižší sklizeň v roce 2009 byla způsobena silnými mrazy v zimě, kdy došlo k promrznutí oček a ke krupobití.

O kvalitě je zatím předčasné hovořit. Réva má v tuto chvíli zpoždění 10–14 dnů oproti normálu, a tak vlastní vinobraní začne až na přelomu října. Ovšem nikomu na náladě nepřidává stávající průběh počasí. A to ani nemusí jít o pěstitele hroznů. Tím, že bude hroznů méně, je již nyní jisté, že cena hroznů půjde nahoru. Nevíme přesně o kolik, ale odhad je 20–30 %.

V blízkém zahraničí se potýkají s obdobnými problémy. Nižší sklizeň bude i na Slovensku, v Rakousku a Německu. I zde bylo letos velmi vlhké počasí, tak jsou všichni napjatí, jak to vlastně dopadne. V Evropě se rozhodně nečeká nadúroda. Vinařské „velmoci“ Itálie a Španělsko očekávají průměrnou sklizeň. Čekáme na jednání v Bruselu, kde nám budou poskytnuty další aktuální údaje.

Všichni se nyní pohybujeme na evropském jednotném trhu. Trhu, který by měl být rovný pro všechny, ale všichni víme, že není. Bohužel jsou tu rovnější. Konkurence na vinařském trhu je obrovská a stlačuje ceny vína dolů. Domácí víno má sice o něco vyšší cenu, než vína z EU či třetích zemí, ale rozdíl se začíná srovnávat. Bohužel zahraniční producenti mají stále tlustší polštář, který můžou stlačovat. Zásadní pro nás by bylo zrušení všech nesmyslných dotací. Bohužel víme, že je to nereálné. Proto se musíme zajímat a snažit o jakoukoliv možnost, jak získat prostředky do našeho oboru. Věřím, že kvalitou domácího vína vše ustojíme.

Pokud jde o hospodářskou krizi (spíše podvod několika málo lidí na této planetě), zavítala i do našeho oboru. Pozitivní na všem je, že u nás neustále stoupá spotřeba. Krize se projevuje neustálým snižováním tržeb. Lidé konzumují levnější vína, ta dražší již nekonzumují v restauraci, ale raději si je koupí v marketu a konzumují je doma. Jsem rád, že se nás to nedotklo tak intenzivně jak některé, dnes krachující, obory.
Věřím, že nejhorší je již za námi a čeká nás to lepší.

MARTIN PŮČEK