Statistika je sice nuda, ale když se vydělí počet trestných činů a přestupků počtem dnů v roce, bylo by spíš divné, kdyby policie vyšla z akce s prázdnou. Koho matematika nebaví, může vyrazit v pátek večer do města. Hodnotit tedy víkendový zátah kladně může jen velký optimista.

Možná kdyby policisté stáli každý pátek v noci na silnicích a důsledně kontrolovali řidiče, sedlo by opilých za volant jen pár jednotlivců. Takhle si po pár pivech troufne mnohem víc lidí, protože pravděpodobnost, že potkají policii není tak vysoká. Navíc nejen v pátek si lidé dopřejí nějakou tu skleničku. Platí to i pro mládež. Podle zákona lidé pod osmnáct let nesmějí pít alkohol. A už vůbec by jim ho neměl nikdo nalít v hospodě či na diskotéce.

Jistě má takový zákon závažné důvody, ale ruku na srdce, kdo se poprvé napil až dosáhl plnoletosti? Nevěřím tedy, že by dotyční přistižení dostali od přivolaných rodičů nějak zásadní trest. Mnohem větší si zaslouží ti, kdo jim nalévají. Ale o tom, kolik barmanů či lidí, kteří mládeži pro něco ostřejšího došli, už výsledky zátahu nehovoří. Snad příště.