Občas každému dorazí text, který jej napadá či uráží a občas ani není podepsaný. Jenže když taková zpráva překročí jisté hranice, není to už záležitostí klávesy delete, ale spíš policie. Před anonymními výhrůžkami člověka nezachrání nic. Poslední případ, který nyní řeší soud, se zabývá výhrůžkami na brněnské filozofické fakultě. Je téměř neuvěřitelné, že se něco takového může stát na akademické půdě. Na druhou stranu je to ale uklidňující, protože to značí, že jako lidé jsme si ve svých pocitech všichni rovni.

Jenže i když je zde v tomto případě soudce, má opět velmi těžkou roli. E­maily byly anonymní. A i když se policie dopátrala takzvaných IP adres, které určují konkrétní počítač, z něhož výhrůžky chodily, pořád to vinu jednoznačně nedokazuje. Obviněný profesor totiž tvrdí, že jej neměl zaheslovaný, a tak vlastně jeho počítač mohl zneužít kdokoliv. Vše teď bude záležet na expertech a soudci, zda podpoří a uznají argumenty obžaloby, nebo dají za pravdu obhajobě a uznají Horynu nevinným.

Bude to jistě složité. Pokud profesor e­maily psal a soud jej označí za nevinného, měli bychom se bát. Protože takový člověk vzdělává jiné. Pokud je nepsal, a i když bude prohlášen za nevinného, bude nad ním přesto viset stín pochybností, kterých se těžko zbaví.