Dávají lidem možnost dostat se k literatuře všeho druhu. Navíc bez nutnosti utrácet peníze za knihy a přemýšlet, kam je všechny v bytě dát. Knihovny nabízejí i řadu dalších možností, od půjčování časopisů či hudby až po internetové připojení. Musejí totiž jít s dobou. A jsou v tom velmi pružné.
Brněnská knihovna například začala půjčovat knihy elektronické. Je o ně velký zájem. Není také divu. Proč se vláčet s několika kily knih, když si můžu dát do kabelky či aktovky jen tenkou tabulku vážící sotva tolik, co jedna knížka, a odnést si jich z knihovny rovnou několik desítek.
Možná to vypadá, že si knihovna sama pod sebou podřezává větev. Když začne půjčovat elektronické čtečky ve velkém, může na klasické knihy v regálech začít padat prach, protože už je nikdo nebude chtít číst.
A tak se mohou s velkých a úctyhodných knihoven stát jen stánky s počítači, kam přijdete a za mírný poplatek si načtete do svého příručního čtecího zařízení pár knih a staré dobré papírové knihy budou už jen „muzejními exponáty“. Věřím, že to tak nebude a lidí, kteří raději do rukou vezmou knihu a vychutnají si její tíhu i možnost listovat jejími stránkami, bude stále dost. Knihovna svou službou spíš jen otevře dveře dalším lidem.