Už pouze pamětníci vzpomínají, jak hráli své domácí zápasy brněnští hokejisté i fotbalisté Zbrojovky v lokalitě za Lužánkami. Hokejový stadion už je zhruba patnáct let zbouraný a stejný osud s největší pravděpodobností čeká i blízký fotbalový. Podrobný průzkum odhalil závažná poškození a pohyb na některých částech tribun označil odborník dokonce za životu nebezpečné. Po hokeji tak zmizí z kdysi vyhlášené lokality i fotbal.

Nové místo oběma sportům zaslíbené má být areál výstaviště. Představitelé města v pondělí 18. září slavnostně zahájili stavbu nové multifunkční haly, která má kromě dalších sportů sloužit i hokeji a brněnské Kometě, o dva dny později pak oznámili novou lokalitu i pro fotbalový stánek, a to na místě nynějšího cyklistického velodromu, jen pár stovek metrů od multifunkční haly. Jedna část včetně bývalého fotbalisty Petra Švancary s nově oznámenou lokalitou souhlasí a věří, že právě tam je fotbalový stadion uskutečnitelný. Druzí se stále nesmířili s tím, že by nový domovský stánek Zbrojovky měl vyrůst jinde než v místech, kam ještě v devadesátých letech minulého století chodily na první ligu i čtyřicetitisícové návštěvy.

Musíme ho zbourat co nejdříve, je nebezpečný, říká odborník z VUT Brno Pavel Schmid.
Lužánky musíme zbourat co nejdřív, říká expert o legendárním brněnském stadionu

Pro variantu na místě velodromu hovoří podle vedení města díky vznikající multifunkční hale větší kapacita parkovacích ploch i větší dostupnost městské hromadné dopravy, pro lokalitu za Lužánkami pak především genius loci a také dřívější plány na stavbu nového stadionu, které hlavně opoziční politici považují za stále uskutečnitelné.

Pro brněnský fotbal bude důležité, aby znovu nezůstalo pouze u plánů a vizí, nový fotbalový stadion opravdu vznikl a hlavně aby si tam našli trvale cestu fotbaloví fanoušci. To se v azylu na Srbské, která se z prozativního domoviště Zbrojovky stala trvalým, nestalo. Až podle toho se dá usuzovat, zda se z areálu výstaviště stanou nové Lužánky. Padesátitisícové nebo čtyřicetitisícové návštěvy na fotbale v Brně už ale zůstanou pouze vzpomínkami na historii, protože tak velký stadion je v České republice nyní utopií.