Na návštěvu rodiny nebo známých vyráží lidé přes velikonoční svátky. A často si při ní dají i skleničku něčeho ostřejšího. Podobný zvyk platí na jihu Moravy obvykle i při pondělní šlahačce, kdy chodí koledníci s pomlázkou pomladit dívky. Ovšem v poslední době míří čím dál častěji i na kratší vzdálenosti autem a pak může nastat problém, protože v České republice platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Řidič se tedy musí před jízdou pití alkoholu zcela vyvarovat.

Někteří politici sice v minulých letech navrhovali zavedení tolerance půl promile u řidičů aut, ale neúspěšně. Odvolávali se například na platnost určité míry tolerance v jiných zemích západní Evropy. Podle odpůrců změny ale alkohol tlumí a zpomaluje reakce. Řidiči tak nemusí včas dobrzdit.

Budoucí podoba nábřeží Svratky v úseku mezi Riviérou a mostem u Uhelné ulice.
Omezení pro řidiče nebo chodce. Kvůli stavbě opatření proti povodním u Poříčí

Policisté v kraji zastavili jen od čtvrtka do neděle celkem šestapadesát řidičů, kteří usedli za volant či řidítka pod vlivem alkoholu. Kolik jich nadýchalo do půl promile, statistiky neuvádí. Ať už člověk vypil jednu skleničku nebo více, bohužel posilněný alkoholem leckdy neodhadne míru, co v současném rozpoložení ještě zvládne. Důkazem budiž i rekordmanka prodlouženého víkendu. Žena na Brněnsku opilá nacouvala do železné brány. Ano, nadýchala tři a půl promile po zkonzumování lahve vodky, ale těžko si lze představit člověka, co by chtěl se svým autem úmyslně narazit a poškodit jej. A následky mohou být daleko horší.