Většina z nás zapálí svíčku také doma.Svátek vzešel z křesťanských svátků: svátku Všech svatých (1. 11.), který byl ustanoven v církvi již na počátku 7. století, a svátku Dušiček (Všech věrných zemřelých).

První měl uctít světce, kteří trpěli pro křesťanskou víru a dosáhli věčné blaženosti v nebi, druhý podnítil koncem 9. století opat benediktinského kláštera v Cluny ve Francii Odilo myšlenkou na duše trpící v očistci, jimž je možno pomoci k vykoupení milodary, modlitbou, bohoslužbou.

Lidové obyčeje, které se připoutaly k svátku Dušiček, vycházely z představy, že v předvečer Dušiček přicházejí duše zemřelých ke svým blízkým, navštěvují dům a tu chvíli je třeba využít k jejich očistě a spasení.

Důležitou úlohu v lidových tradicích mělo světlo svíce a oheň (aby se dušičky ohřály), hořící lampičky se naplňovaly máslem nebo sádlem a vystavovaly do okna (aby se zmírnilo utrpení dušiček v očistci).

Prostředkem k vykoupení dušiček bylo udílení almužen. Žebráci se shromažďovali v chrámových předsíních, kam jim hospodyně přinášely poživatiny, „koledu za mrtvé“. Peklo se zvláštní pečivo v podobě kostí a pletýnek, konzumovalo se a také rozdávalo žebrákům a koledníkům z řad chudých dětí.

Žebráci byli považováni za boží posly, umožňující spojení světa živých se záhrobním světem. Jejich povinností bylo modlit se za mrtvé. Z jižní Moravy a jižních Čech známe obchůzky dětí pro všesvatový rohlíky (Doudlebsko), pro pletýnky, hálinštrycle (Znojemsko).

Hroby se dříve na Dušičky příliš nezdobily. Věnce se zavěšovaly na železné kované a litinové kříže, s nimiž se tu a tam ještě setkáme na hřbitovech.

Později se vžil zvyk klást věnce na rovy. Z 20. století jsou známy i věnce ze skleněných perliček na drátěné kostře a umělých květů z produkce sklářů severních Čech.

Dnes se projevuje šíření zvyků ze Spojených států amerických: dušičkový rej masek, pokud možno strašidelných, Halloween, nachází odraz i u nás, ve veselých zábavách dětí a mládeže.

Z některých krajů moravského venkova známe dětskou zábavu s tykvemi: v tykvi jsou vyřezány oči a ústa, dovnitř vložena svíčka a malé strašidlo je postaveno k domu.

Taková tykev se použila i na hrozivou masku Lucky, která však patří do adventu.

Ponechme zábavu Halloween dětem. Dušičkový svátek je však především příležitostí vzpomenout na své předky, rodiče, prarodiče, sourozence, s nimiž jsme natrvalo spjati svazky rodinnými.

EVA VEČERKOVÁ