U vzniku muzea stálo tehdejší Zemské hlavní město Brno, které si na přelomu 19. a 20. století zřídilo a 18. září 1904 slavnostně otevřelo vlastní muzeum nejen proto, aby soustřeďovalo a uchovávalo vzácné památky a významné doklady historického a uměleckého vývoje města, ale také aby tyto předměty zpřístupňovalo široké veřejnosti. Tímto nevšedním kulturním aktem zároveň oslavilo desáté výročí úřadování svého starosty Augusta Wiesnera.

Vznikající městské muzeum nebylo tehdy – a není pochopitelně ani dnes – jediným muzejním zařízením v Brně. Ukázalo se však, že nový muzejní ústav má v Brně své místo a uplatnění a plně to prokázal i jeho další vývoj, trvající již déle než jedno století.

Muzeu – spíše tedy jednotlivým pracovníkům muzea – bylo dáno do vínku zdolávat řadu překážek a protivenství. Do osudů muzea neblaze zasáhly dvě světové války, stejně jako několik politických zvratů a ekonomických přeměn. Dvakrát také muselo změnit své sídlo – z historických prostor bývalého Zemského domu na Dominikánském náměstí se přes nepříliš vhodné a málo důstojné místnosti v tzv. Městském dvoře na Šilingrově náměstí přemístilo.

Nakonec a snad už definitivně na vrch Špilberk, kdysi královský hrad, pozdější mohutnou barokní citadelu a chmurně proslulé vězení Špilberk.
K oficiálnímu předání Špilberku do správy Muzea města Brna došlo 1. listopadu 1960. Tento krok se stal významným mezníkem a počátkem nové kapitoly v historii muzea i hradu. Náročný proces přemístění muzea z centra města na hrad Špilberk začal téměř o dva roky dříve a pokračoval ještě stejnou dobu po zmíněném datu.

Muzeu se poprvé v jeho historii podařilo na jednom místě soustředit pracovny, výstavní prostory, depozitáře, sklady a dílny, byly tak vytvořeny podmínky pro jeho kvalitativní rozvoj, pro rozšíření badatelské činnosti a pro budování nových expozic.

Dalším mezníkem na společné cestě hradu i muzea se stala rozsáhlá rekonstrukce – 1. dubna 1987 se brány Špilberku pro návštěvníky zavřely. Muzeum se na rekonstrukci podílí od počátku, zejména po odborné stránce. Provádělo a stále provádí archeologické průzkumy a stavebně historický průzkum, zpracovalo náměty a odborné podklady pro využití rekonstruovaných prostor, jimž později vdechlo nový život.

Muzeum města Brna prezentuje nové poznatky z historie hradu i města v expozicích se zajímavými a mnohdy poprvé vystavenými exponáty. Chcete-li si oddechnout od všedního shonu, projděte se podzimním parkem na Špilberk a potěšte se pohledem na předměty, které s láskou a dovedností zhotovili Brňané v minulých časech, nebo se podívejte na Brno, město kdysi starožitné.

DANA OLIVOVÁ