Dohromady dvanáct poboček zruší Česká pošta k 1. červenci v Brně. O jejich úbytku v celé České republice se delší dobu mluvilo, ale o konkrétních adresách bylo jasno až v pátek, kdy Česká pošta jejich seznam definitivně zveřejnila. A hned se na státní podnik začala opět valit vlna kritiky. Další po průběžných stížnostech o nedoručování zásilek od jednotlivců.

Pobočka České pošty v Kounicově ulici v Brně má být jednou ze zrušených.
Radikální změny u poboček České pošty v centru Brna: pět zruší, dvě přesunou

Ano, poptávka po tradičních poštovních službách dlouhodobě klesá. Podle vyjádření mluvčí České pošty Matyáše Vitíka za posledních pět let klesl zájem o tyto služby na pobočkách vlivem digitalizace o čtyřicet procent. Ano, státní podnik tímto krokem může uspořit peníze, které mu nyní chybějí. Ruku na srdce, kolikrát za měsíc člověk na poštu opravdu zavítá? Na druhou stranu asi to bude častěji navštěvovaná budova ve větším městě či obci, než v nějaké malé vesnici.

Po představených úpravách by měla zůstat například pouze jedna pobočka České pošty ve velkých brněnských městských částech, jako je Bystrc se zhruba pětadvaceti tisíci obyvateli, a nebo Líšeň se zhruba šestadvaceti tisíci obyvateli. Škrty se totiž dotknou pouze poboček ve větších obcích nad dva a půl tisíce obyvatel, kde je víc než jedna pošta a maximální docházková vzdálenost se zvýší ze dvou na tři kilometry. Zatímco pošty v menších obcích na Brněnsku, třeba i tam, kde žije jen pár stovek obyvatel, zůstávají.

Jednou z poboček České pošty, kterou ke konci června čeká uzavření provozu, je filiálka na náměstí 28. dubna v brněnské Bystrci.
Reakce na rušení pošt v Brně: Musíme se spojit a bojovat, burcuje starosta

Trochu nepoměr a logický důvod, proč si představitelé některých radnic stěžují. Další důvod přidala sama Česká pošta, když to se samosprávami ani neprodiskutovala a starostové se to dozvídali až z médií. Na obranu důchodců z menších vesnic je však pravda, že v Brně mají rozhodně propracovanější síť hromadné dopravy, kterou se mohou k otevřené poště dostat. I když bude dále, než byli dosud zvyklí.