Nad budoucností Slavkovského bojiště se však vznáší hrozba. Jihomoravský kraj se totiž ve svém novém územním plánu – Zásadách územního rozvoje Jihomoravského kraje (dále ZUR JMK) – chystá umístit přímo do srdce Slavkovského bojiště novou čtyřpruhovou rychlostní komunikaci – takzvanou jihovýchodní tangentu. Uvedená komunikace má v budoucnu spojit dálnici D1 a D2.

Bohužel byla naplánována tak, že povede přímo pod Mohylou míru. Turisté, obdivovatelé historie stejně jako řada místních obyvatel se tak někdy v příštích letech místo pohledem na krajinu Slavkovského bojiště budou kochat pohledem na dlouhé kolony aut na jihovýchodní tangentě.

Komunikace tohoto typu s sebou navíc přinášejí i další nepěkný jev, a to průmyslové haly a skladiště rozmístěné takovým nevkusným způsobem, jak je známe podél většiny hlavních dopravních tahů.

Přestože Slavkovské bojiště patří od roku 1992 mezi památkové zóny, zdá se, že nyní tady není síly, která by Jihomoravskému kraji dokázala rázně říct – mějte rozum, vážení. Opravdu jsou tady potřeba dvě rychlostní komunikace ve vzdálenosti pouhých tří kilometrů od sebe? Vždyť nejde o to území zablokovat a zakonzervovat. To přece nikde nechce a ani to není možné. Ale rozhodně je možné toto území rozvíjet citlivě a s ohledem na jeho nespornou historickou hodnotu.

Proti tangentě nyní protestují starostové obcí na její trase (tato koalice zahrnuje Jiříkovice, Ponětovice, Kobylnice, Prace, Blažovice, Tvarožná). Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek však zřejmě jejich hlas nevzal vůbec vážně, protože trasa tangenty je stále součástí Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Byť tvoří zatím „pouhou územní rezervu“, je třeba ji brát jako nesporný fakt. Při každé další aktualizaci Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje může být tato rezerva změněna na realitu.

Kdo se zastane budoucnosti Slavkovského bojiště? Mělo by to být Ministerstvo kultury, které uznalo Slavkovské bojiště za natolik významné, že ho vyhlásilo památkovou zónou. Měl by to být Jihomoravský kraj, který si ve svém Programu rozvoje vytyčil Slavkovské bojiště jako jednu z možností rozvoje území. Ministerstvo kultury k tangentě zatím mlčí a Jihomoravský kraj si tangentu zakreslil do svého nového územního plánu.

Zdá se, že místo oslav a vzpomínek by se měli všichni zúčastnění se Slavkovským bojištěm začít loučit. V budoucnosti jim do pietních vzpomínkových akcí budou hlučet motory kamionů a pochodovat se bude mezi auty a průmyslovými halami.

MICHAELA TRNĚNÁ