Necelé dva tisíce lidí se svezly podle Sdružení dopravních podniků v sobotu odpoledne za několik hodin speciální Barevnou linkou, která projížděla Brnem při příležitosti akce Šotodays. Kromě nich však další desítky lidí čekaly v hloučcích na různých místech na trase s fotoaparáty nebo mobily v rukou.

Nevyhlížely přitom hokejisty po návratu z úspěšného mistroství světa ani nějaké slavné osobnosti, které mají šanci vidět naživo jednou za život. Nezajímaly je lidé uvnitř, stály tam vyloženě kvůli autobusům, které jely za sebou. Někteří by mohli říci, že se jedná „pouze" o autobusy, jenom v různých barvách a nejde o nic extra zajímavého. Ti, co tam čekali i desítky minut na správný záběr, by jistě nesouhlasili.

Vydařený start

Brno jako město fanoušků městské hromadné dopravy nezklamalo. Organizátoři hodnotili nultý ročník akce jako nad očekávání vydařený. Velký zájem a návštěvnost se přitom dal očekávat. Milovníci městské hromadné dopravy, takzvaní šotouši, jsou ve městě zastoupení ve velkém počtu, což bývá jasně viditelné při jakékoliv rozlučkové jízdě s některým ze starších typů trolejbusů či autobusů, které brněnský dopravní podnik pořádá.

Dokonce by se dalo říci, že čím starší, tím pro fotografy z řad nadšenců atraktivnější. Nutno podotknout, že se nejedná jen o Brňáky. Někteří do města za podobnými akcemi jezdí i ze zahraničí. Třeba až z Litvy.

Například do Lednicko-valtického areálu míří davy turistů se zájmem prohlédnout si tamní zámky a další památky, Moravský kras je atraktivní díky tamním jeskyním, v jižních okresech kraje jsou velkým lákadlem vinné sklepy. Brno by se mohlo stát rájem pro turisty, kteří našli zálibu v městské hromadné dopravě.

První celorepublikové setkání fanoušků MHD v Brně. | Video: Deník/Sabir Agalarov

Podobné akce, jako nyní Šotodays, přitom nejsou atraktivní jenom pro takzvané šotouše, ale třeba i pro malé kluky, kteří se touží v budoucnu stát řidičem autobusu, i když zatím neví, co za dopravní peklo by na ně v ulicích Brna čekalo. Nebo pro některé starší lidi, kteří při výjimečných jízdách retrovozy mohou zavzpomínat na své mládí, kdy podobnými stroji jezdili běžně.

Důležité však je, aby podobných akcí nebylo v Brně mnoho, neztratily punc jedinečnosti, výjimečnosti a nestaly se všední záležitostí. Jako třeba už zevšedněla jízda novou obousměrnou šalinou do univerzitního kampusu v Bohunicích, která také byla před pár měsíci první a jedinečná.