Takový úspěch čekal jen málokdo. V době všudypřítomného zdražování, energetické krize a z toho vyplývajících silných protivládních nálad dokázala koalice ODS a TOP 09 získat v Brně čtvrtinu hlasů voličů. Překvapivě skvělé vysvědčení pro primátorku Markétu Vaňkovou a její práci ve vedení města.

Slavit mohou také Lidovci a Starostové. Společná kandidátka dosáhla na sedmnáct procent hlasů, což znamená výrazný vzestup oproti desetiprocentnímu zisku před čtyřmi lety, kdy ovšem KDU-ČSL kandidovala samostatně. Lídr Petr Hladík ale podle všeho vzhlížel k ještě vyšším metám.

Markéta Vaňková.
Koalice v Brně: známe termíny jednání. Dokážu si představit cokoli, říká Vaňková

Tam mimo jiné i protestní hlasy nespokojených Brňanů vynesly hnutí ANO 2011. Kauza Stoka je, jak se zdá, minimálně u části voličů zapomenuta a ANO s více než dvaceti procenty získaných hlasů může ještě výrazně zamíchat kartami při sestavování nové koalice. A možná namíchat vítězi komunálních voleb podobně hořký lektvar, jako se to povedlo ODS před čtyřmi lety.

Desetiprocentní hranici atakovalo spojenectví SPD, Trikolory a Moravanů. Marně. Šest získaných mandátů každopádně potvrzuje vzestup antisystémových stran také v Brně.

David Trllo, Společně - ODS a TOP 09
Seznamte se: podívejte se na nově zvolené zastupitele v Brně

Piráti sice téměř dvě procenta ztratili, se čtyřmi mandáty se ovšem mohou stát vítaným zbožím pro doplnění vícečlenné koalice. Podobně jako ČSSD, která sice v Brně nedosáhla nijak skvostného výsledku, ovšem ukázala, že tato značka ještě nutně nemusí znamenat cejch smrti, jak tomu v poslední době bývá. Šestiprocentní podpora a tři křesla v zastupitelstvu druhého největšího města v zemi dává sociálním demokratům alespoň nějakou naději na lepší zítřky.

Nové kandidátky jako Fakt Brno a Restart pro Brno navzdory nemalým očekáváním v komunálních volbách propadly. Naopak Žít Brno slaví po čtyřech letech návrat do zastupitelstva, když se jim vyplatilo spojenectví se Zelenými. Necelých šest procent ale není žádný velký důvod k jásotu.