Nedosti na tom, že z kdysi tmavých kobek, hladomoren a tajných chodeb moderní doba nadělala muzea či výstavní prostory. Není nic výjimečného, že dnes v nich zní také cinkot sklenic s pivem či vínem a třeba i hlasitý zpěv hostů.

Úpravám a komerčnímu využití svého podzemí se nebrání ani Brno. Mnohé prostory už našly novou funkci a radní zamýšlejí pronajmout i to nejzajímavější, co brněnské podzemí nabízí. Sklepní labyrint pod Zelným trhem.

Se vší úctou k věčnému spánku zemřelých nemyslím, že je tu nějaký důvod k rozhořčení. Úpravy podzemí často vedou k objevům dávno zapomenutých relikvií a nezřídka zabrání tomu, že se pod tíhou času navěky ztratí. Řekl bych, že dnes se lidé v této části světa k pozůstatkům starých časů chovají citlivěji než v minulosti.

A určitě s větším respektem, než bylo zvykem ve středověku a v dobách, kdy podzemní prostory pod Brnem vznikaly. Nikdo neplení ani nebourá. Pod Zelným trhem budou proudit lidé a dozvědí se něco nového o historii. Předkové mohou v klidu odpočívat.