Pražské centrum ODS versus ODS Brno, brněnská TOP 09 a lidovci proti ODS, i v samotné ODS to vře. (Ovšem pozor, Robert von Kotzian ze Zásadovic, kandidát ODS na primátora a kritik velké koalice, nepráskl hrdě dveřmi a nepostavil se do čela ortodoxního proudu ODS, ale rychle vychladl a přijal místo náměstka, když už mu nevyšel ten primátor…). Na první pohled by se tedy zdálo, že ČSSD rozvinula geniální taktiku, jak mistrně rozklížit (nejen v Brně) soupeře. Ale zdání klame.

Jistě, ČSSD svým postupem může smýt u části voličů podezření, že je skorokomunistická, distanc od KSČM deklaroval Roman Onderka už před časem jako cíl. Jiným však může po sbratření s ODS připadat zase zpanštělá. Kterých bude víc? Nezapomeňme taky, že polovina lidí k volbám nepřišla, jak se asi ti na ČSSD dívají teď? Neutvrdí se v názoru, že je to prašť jak uhoď?

Jako pozitivní rys posledního vývoje byl zmiňován další úpadek KSČM, ustálení politické scény na několika celkem čitelných subjektech, očištění mapy od všech těch matoucích moralizujících „pravodoláskových“ uskupení a kuriózních partají. Neposílí modrooranžáda přesně tyto včerejší trendy, které ze selhání ČSSD a ODS uměly těžit? Aby nám ten ryk zítra nezačal zaznívat hlavně zleva…