Záplavy už letos postihly snad celou zemi a v některých lokalitách jižní Moravy je zřejmě nejčastějším cílem procházek sledování hladiny potoků a řek.Větší problémy s vodou měl Jihomoravský kraj letos už dvakrát. Naštěstí byly škody jen hmotné. Mnohem horší byla situace na jiných místech republiky, naposledy o tomto víkendu v severních Čechách.

Nelze se ale utěšovat tím, že nás to minulo. Zdá se, že naopak musí být všichni připraveni na nejhorší. A hlavně pořád. Zda za extrémním počasím stojí globální oteplování, nevhodné regulace toků nebo třeba málo lesů je na dlouhou diskuzi. Jisté je jen to, že v poslední době snad neminul rok, aby někde nebyly záplavy.

V takovém případě se s nimi zřejmě musíme naučit žít. Nestavět domy v povodňovém území, dělat lepší mosty, které nesmete první větší vodní příval a zvyknout si třeba i na to, že jednou dvakrát do roka budou místo zahrad bazény a ve sklepech dočasné studny.
Jenže něco takového je téměř nemožné. V tom případě je potřeba doufat, že v dalších týdnech, měsících a letech bude voda přinášet zase jen život.