Na nižší sklizni se podílí i 30 tisíc hektarů porostů poškozených nebo zničených povodněmi. Snížení hektarových výnosů je způsobeno také dlouhodobými vydatnými dešti v jarním a pozdním jarním období, kdy se jarní obiloviny sely většinou opožděně a pro vysoký obsah vody v půdě byl omezen jejich růst. Takto jsou postiženy hlavně jarní ječmeny, v některých okresech až katastrofálně. Jsou avizovány problémy se zabezpečením dostatečného množství a kvality sladovnických ječmenů.

Sklizeň poškodily i tropické teploty, které přišly dvakrát po sobě v době tvorby zrna a dozrávání. Tady předpokládáme vliv na jeden ze tří hlavních výnosových faktorů, to je na váhu jednoho zrna.

Neopomenutelný vliv na celkovou sklizeň kukuřice na zrno z přibližně 100 tisíc hektarů bude mít také pozdní setí. Některé porosty zřejmě pro krátkou vegetační dobu neuzrají a nebudou se moci sklidit na zrno.

Nižší úrodu naznačuje i dosavadní průběh sklizně ozimého ječmene, která je dokončena v České republice na 84 % ploch s průměrným hektarovým výnosem 4,6 tuny na hektar. Loni byl výnos 4,82 tuny na hektar.

V okrese Znojmo s 94 % sklizených ploch ozimého ječmene je výnos jenom 3,9 tuny na hektar.
Nižší sklizeň obilovin se očekává ve středoevropském regionu. Jen v Maďarsku, Polsku a na Slovensku bylo 800 tisíc hektarů pod vodou. Výpadky ve sklizni hlásí i Ukrajina, Rusko a Francie. Ceny obilí začaly růst.

Sklizeň řepky z 369 tisíc hektarů, to je o 14 tisíc hektarů více než v loňském roce, se očekává zhruba na úrovni loňského roku 1,1 milionu tun s nižším výnosem o 0,08 t/ha. Zpracování sklizně v ČR se přiblíží 80 % a budou nižší zdroje pro export. V celé Evropě včetně ČR se předpokládá trvalá převaha poptávky. Ceny řepky mají růstový trend. Roste spotřeba řepkového oleje jako biopaliva do motorové nafty.

S očekávanou sklizní obilovin se s velkou palčivostí vynořuje již druhé desetiletí trvající a stále se prohlubující strukturální nerovnováha českého zemědělství mezi poměrně stabilními sklizněmi obilovin a snižováním živočišné produkce.

Místo 4,8 mil. kusů prasat před 20 lety nechováme ani celé 2 miliony kusů, stavy skotu jsou v tomto srovnání asi na 40 %. Přibližně 2 miliony tun obilí z celkové sklizně nad 7 milionů tun tak nenalézá v ČR další zhodnocení. Podobný problém je s užitím a zhodnocením trvalých travních porostů. Hledá se proto jejich zhodnocení pro výrobu energie jak elektrické v bioplynových stanicích, tak i přimícháváním biolihu a řepkového oleje do motorových paliv, ale i přímým spalováním pro výrobu tepla.

JAN ZÁHORKA