VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změny jsou často přirozené

Komentář - Zejména v letošní zimě se často setkávám s otázkou, kam zmizeli ptáci, kteří byli donedávna denními hosty na krmítkách: sýkory koňadry a modřinky, brhlíci, zvonci, ale i kosi a zejména vrabci. Všichni jsou to ptáci stálí, tedy nemizí přes zimu někam na jih, ale zůstávají u nás.

19.1.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Že ptáci mění svou početnost, je známé každému, kdo jen trochu zná přírodu kolem sebe. Méně, a spíše jen odborníkům, jsou známé okolnosti, které tyto změny doprovázejí. Téměř všechny můžeme pozorovat díky dlouholetým výzkumům i záznamům pozorovatelů i na jihu Moravy.

Některé druhy, dříve docela běžné, během 20. století úplně vymizely. Z druhů omezených výhradně na Jihomoravský kraj to byla do 2. světové války poštolka jižní na Břeclavsku a v posledním desetiletí drop velký na Znojemsku. K nim se přiřadily před koncem 20. století některé druhy, které nacházely na jižní Moravě poslední útočiště: mandelík hajní, ťuhýk menší a rudohlavý, co nevidět se k nim zařadí dudek chocholatý. Naproti tomu se u nás objevily některé druhy nově. Například labuť velká, ale především rybářům známý kormorán velký a v posledním desetiletí i orel královský nebo morčák velký.

U ptáků jsou však známé nejen změny v rozšíření, ale i periodické změny početnosti populací. U malých ptáků (vrabci, sýkory, pěnkavy apod.) je to zpravidla perioda čtyř let, u velkých druhů (racci, volavky) je zhruba jedenáctiletá. Pokud tedy zjistíme jeden rok, že je málo zvonků, může to být i tím, že populace je v nejnižším bodě čtyřletého cyklu a že se početnost během dvou let opět zvýší.

Na druhé straně probíhají i nezvratné dlouhodobé změny početnosti. Ze zhodnocení výsledků pozorování z let 1982–2005 můžeme u některých běžných druhů vidět mírné vzestupy (například brhlík lesní, sojka obecná, strakapoud velký) i poklesy (kavka obecná, rorýs obecný, vlaštovka obecná, vrabec domácí) populací. Vysoký pokles je u čejky chocholaté. U mnoha druhů však čísla na zhodnocení trendu nestačí.

Složitější otázkou jsou příčiny takových změn. Obecně se snižují počty ptáků zemědělské krajiny, což souvisí s jejími změnami.
Z jednotlivých ptáků je známý zejména pokles počtu vrabců. Velkou roli tu hrají úpravy domů a hygiena bydlení, kromě toho na vesnicích již těžko hledat dvory, kam by hospodyně zasypávala drůbeži zrní. Podobně rorýsi mizí z měst, poněvadž stavební úpravy domů jim neposkytují možnost uhnízdit se v nějaké dutině pod střechou.

Mnohé změny působí zřejmě společně a některé jsou nedostatečně známé – včetně působení pesticidů, změn prostředí na zimovištích, v místech tahu. Ale jisté je jedno: změny početnosti u všech druhů probíhají a budou probíhat, ať již v krátkodobých periodách, nebo dlouhodobě.

KAREL HUDEC

19.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chátrající Esslerova textilka v brněnských Obřanech

V maloměřické textilce opravili turbínu. Majitel plánuje i další rekonstrukce

Na snímku Škoda (vpravo) a Daníček.

Pivarník se vrací do Plzně. Předposlední Zbrojovka se pokusí překvapit

OBRAZEM: V Královopolském tunelu hořelo. Hasiči a záchranáři trénovali zásah

Brno /FOTOGALERIE/ - V brněnském Královopolském tunelu se srazila dvě auta a začalo hořet. Cvičení s takovým scénářem absolvovali v pátek jihomoravští hasiči. Královopolský tunel je totiž od pátečního večera kvůli pravidelné údržbě uzavřený, což umožnilo hasičům a záchranářům cvičení uskutečnit.

Chci být poslankyní i náměstkyní hejtmana, říká Taťána Malá po úspěchu ANO

Brno, Praha /ROZHOVOR/ – S výraznou převahou zvítězilo v letošních parlamentních volbách hnutí ANO. Za Jihomoravský kraj do Poslanecké sněmovny spolu s dalšími kandidáty míří i lídryně krajské kandidátky Taťána Malá. „Pokud to bude v mých silách, chci být poslankyní i náměstkyní hejtmana,“ vzkázala voličům.

Čtvrt roku života lvů v Brně: líbánky pokračují, lvíčata zatím na cestě nejsou

Brno /FOTOGALERIE/ – Stále se nemohou nabažit nového výběhu ani jeden druhého. Lev Lolek a lvice Kivu žijí v brněnské zoo již čtvrt roku, lidi se na ně mohou chodit dívat už dva měsíce. „Soužití Lolka a Kivu je od začátku velmi harmonické, zatím jsme mezi nimi nezaznamenali žádný konflikt. Oba velmi rádi tráví čas spolu, olizují se, hrají si,“ popsala život dvojice králů zvířat kurátorka chovů savců v brněnské zoo Dorota Gremlicová.

AKTUALIZOVÁNO

Voliči nám sečetli chyby, říká Onderka. Do sněmovny jde z druhého místa

Brno /ROZHOVOR/ - Dramatický úbytek voličů zaznamenali celostátně sociální demokraté. Ve volbách do Poslanecké sněmovny úplně propadli a získali jen necelých 7,3 procenta. Jedním z mála šťastných sociálních demokratů, který mohl slavit, se ale stal bývalý brněnský primátor Roman Onderka. Jihomoravané ho totiž 3 090 preferenčními hlasy katapultovali z šestého místa kandidátky na místo druhé. Tím mu zajistili místo v poslanecké sněmovně. „Nepočítal jsem s tím, že se do sněmovny dostanu, ale přece jenom jsem si to přál. Proto jsem dělal kontaktní kampaň. Jihomoravanům chci slíbit, že se za ně budu v Praze bojovat," řekl krátce po ukončení sčítání jihomoravských hlasů Onderka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení