Řidiči aut už mohou mít z neustálých úprav provozu před brněnským hlavním nádražím zmatek, milovníci dopravních značek si alespoň osvěží znalost i těch méně obvyklých. I taková tam v příštích dnech přibude. Podle ministerstva dopravy získá Brno jako úplně první město v republice v Nádražní ulici u obchodního centra Letmo sdílenou zónu. Pracovníci nové dopravní značení usadí v pondělí.

Do té doby v místě zůstává oranžovou páskou přeskrtnutá pěší zóna. Vedení města tam zónu zavedlo loni na jaře. Cílem bylo omezení dopravy a zvýšení bezpečnosti chodců. Nový režim tam fungoval zhruba půl roku. Před koncem loňského kalendářního roku jej zrušili krajští úředníci. Označili jej za nezákonný.

Obžalovaný Josef N. u brněnského krajského soudu.
Muž v Rajhradě zapálil partnerku. Měli jsme italské soužití, řekl u soudu v Brně

Rozhodnutím krajského úřadu a zrušením pěší zóny tak oficiálně mělo skončit (i když na krátkou dobu) dosavadní omezení pro vjezd aut do Nádražní ulice ve směru na Nové sady. Řidiči si ale přesto nemohou výskat. Ve skutečnosti šlo totiž pouze o úřednický krok. V oblasti totiž, i v mezidobí mezi koncem platnosti pěší zóny a začátkem platnosti sdílené, zůstaly zachované zákazy odbočení vlevo ve směru od Nových sadů na Koliště a z Koliště směrem na Benešovu. Auta se tak (když nepočítáme vozy s udělenou výjimkou) do Nádražní ulice, pokud neporuší dopravní značení, stejně nedostanou.

Brzy to bude i pojištěné. S novým nařízením souhlasila i policie a značka sdílené zóny na rozdíl od pěší zóny navíc neupřednostňuje chodce, proti čemuž se ohradili krajští úřadníci. S řidiči aut a cyklisty jsou na stejné úrovni.

NEUNIKLO VÁM? Zákazy odbočení u nádraží v Brně: neplatné, přesto zůstaly, městu hrozí pokuta

Zdroj: Deník/Terezie Heinz