Nehodu nejspíš zavinil řidič auta Městské policie Brno. „Prvotní zjištění nasvědčují tomu, že zavinění je na straně našeho řidiče. Primární je pro nás stav dvou zaměstnanců, kteří sice utrpěli zranění, ale doufáme, že ani řidič, ani spolujezdec nebudou mít vážné následky," uvedl mluvčí brněnských strážníku Jakub Ghanem.

Auto se podle železničářů nacházelo na manipulační ploše v místě křížení se staniční kolejí, kde mají přednost drážní vozidla. „Nejde tedy o klasický přejezd. Zatím to vypadá tak, že strážníci byli příliš blízko koleje a došlo ke střetu s projíždějícím vlakem. Byli někde, kde neměli," vysvětlil ředitel Územního inspektorátu Brno Josef Dvořák.

Ilustrační foto.
Tragédie na kolejích. Vlak usmrtil člověka mezi Rajhradem a Modřicemi

Událost potvrdila i Správa železnic. „Ve středu ráno jsme vyšetřovali mimořádnou událost, při které došlo ke střetu nákladního expresu s autem strážníků. K situaci došlo čtyři minuty po čtvrté hodině ranní ve stanici Brno-Maloměřice," řekl mluvčí Správy železnic Jan Nevola.

Podle zjištění Brněnského deníku projížděl vlak přes manipulační plochu rychlostí šedesát kilometrů v hodině. Nehodu šetří policisté a Správa železnic. Známe jsou už i první závěry vyšetřování.

"Podle našich zjištění bylo auto strážníků v pohybu a vjelo do cesty nákladnímu vlaku. Souběžně s kolejemi vede účelová cesta, po které strážníci jeli a pravděpodobně chtěli odbočit ven z areálu, vjeli na manipulační plochu, která ale není přejezdem a drážní vozidla tam mají přednost. Tam došlo ke srážce," uvedl mluvčí Správy železnic Jan Nevola.

Na místě nehody zasahovalo také několik záchranářských vozidel. „Ošetřili jsme dva mladé muže a poté jsme je k vyloučení vážnějších zranění převezli do Fakultní nemocnice Brno," popsala mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Momentálně zůstávají strážníci v nemocnici na pozorování.

Ilustrační foto
Smrt na kolejích mezi Kuřimí a Tišnovem: sražený člověk na místě zemřel

Do lokality u železniční trati jezdí hlídky na denní i noční kontroly zahrádkářské oblasti, kde předcházejí vykrádání objektů, pobytu neoprávněných osob na cizích pozemcích a případným dalším protiprávním činnostem. „Nesmírně nás mrzí komplikace, které mohla nehoda způsobit na trati, a tímto bychom se za ně chtěli omluvit," dodal Ghanem.

Auto strážníků je po srážce s vlakem na odpis, vzniklá škoda dosahuje šest set padesáti tisíc korun. Na nákladním expresu je škola ve výši sto tisíc korun.