„Index vychází ze statistik Policie ČR a je vztažený k počtu obyvatel jednotlivých měst,“ přiblížila mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Index bezpečnosti silničního provozu za 1. pololetí 2020

Okresní města na jižní Moravě
1. Znojmo 1.-23. (celkově v ČR, loni 28.)
2. Hodonín 29. (27.)
3. Vyškov 34. (32.)
4. Blansko 35. (17.)
5. Břeclav 50. (45.)

Krajská města
1. Ostrava (loni 10.)
2. Ústí nad Labem (9.)
3. Liberec (2.)
11. Brno (12.)

Břeclav si oproti loňskému roku pohoršila v celorepublikovém žebříčku o pět míst a spadla na padesátou příčku z celkových devětapadesáti. Důvodem byla zejména trojice těžce zraněných. Jak uvedl předseda tamní dopravní komise Filip Šálek, pro Břeclav zůstává problematickým hlavní tah mezi centrem a městskými částmi. „Stále nám tady chybí patřičná alternativa pro cyklisty. V současné dopravní situaci zůstává spousta kolizních míst s auty i chodci. Přitom výstavba některých důležitých částí cyklostezek se táhne už léta,“ uvedl Šálek. Břeclav navíc trápí i tranzitní doprava, kterou má vyřešit plánovaný obchvat.

Naopak výrazně si polepšilo Znojmo. Dostalo se mezi třiadvacet okresních měst, kde v prvních šesti měsících roku nedošlo k žádné nehodě, která by měla za následek usmrcení nebo vážná zranění.

V hodnocení krajských měst si sice mírně polepšilo Brno. To ale postoupilo jen o jednu pozici, na jedenáctou příčku. Na předposlední příčce jej vystřídal Zlín. „Nejvíce vážných nehod se i v letošním prvním pololetí tradičně stalo v největších krajských městech, v Praze a Brně. V Praze bylo na silnicích usmrceno 11 osob a k tomu 70 těžce zraněno. V Brně zaznamenali 8 obětí dopravních nehod a 27 těžce zraněných,“ upozornila Buriánková.